اسلایدشو
8

وقتي تصميم مي‌گيريم دوچرخه سواري، خياطي، شنا و هر نوع مهارت ديگر را ياد بگيريم، براي يادگيري آن‌ها تلاش و كوشش مي‌كنيم و بعد هم سعي مي‌كنيم تا با تمرين و تكرار، آن‌ها را به ذهنمان بسپاريم.با اين وصف:آيا براي يادگيري مهارت مطالعه نيز چنين تلاش مي‌كنيد؟چه عواملي را در يك مطا‌لعه موفق مؤثر مي‌دانيد؟- آيا با شيوه صحيح مطالعه هر درس آشنايي داريد يا اينكه همه مطالب درسي را با يك شيوه، مطالعه مي‌كنيد؟– ترجيح مي‌دهيد در چه مكان‌هايي و در چه مواقعي به مطالعه بپردازيد؟- … براي يادگيري مطالعه موفق، نه تنها بايد بايد شيوه صحيح هر نوع مطالعه‌اي آشنا باشيم و در كنارآن، تمرين و تكرار داشته باشيم،بلكه بايد با عوامل ديگري كه بر مطالعه موفق ما مؤثر است، آشنا باشيم. در اين مقاله به بررسي برخي از اين عوامل مي پردازيم:

انگيزه داشته باشيم

براي يادگيري هر چيز، انگيزه نقش به سزايي دارد. وقتي ما براي به دست آوردن چيزي انگيزه داشته باشيم، موفقيت در به دست آوردن آن برايمان امكان پذير است. انگيزه در مطا‌‌‌لعه ؛ يعني تحريك شدن و بر انگيختگي براي يادگيري.ما زماني مي‌توانيم بگوييم انگيزه داريم كه به اندازه كافي، برانگيخته شده باشيم و اظطراب كم در ما ايجاد شده و ما را به سمت مطالعه سوق دهد. البته ميزلن انگيزه در افراد متفاوت است.بعضي ها براي مطالعه داراي انگيزه بسياري هستند؛ اما بعضي ديگر، هيچ انگيزه‌اي ندارند. اين افراد بايد در خود ايجاد انگيزه نمايند؛ يعني با يادآوري هدف و آينده شغلي ايده ‌‌‌آل خود، انگيزه‌شان را براي مطالعه تحريك كنند.يك راه ديگر براي ايجاد انگيزه، درگير كردن خود با موضوع مطالعه است . اگر به عنوان مثال در مطالعه درس‌هاي رياضي و فيزيك با مشكل روبه‌رو هستيد و يادگيري در درس برايتان مشكل است، به جاي كنار گذاشتن مطالعه آنها، بايد خود را درگير يادگيري رياضي و فيزيك نماييد. تمرين و تكرار كنيد، در صورت لزوم، از كلاس‌هاي خصوصي و كتاب‌هاي آموزشي استفاده كنيد، از دبير‌هاي با تجربه كمك بگيريد، مطالعه گروهي داشته باشيد و … تا علاقه شما به يادگيري تحريك شود.

با علاقه بخوانيم

انگيزه و علاقه به دنبال يكديگر مي‌آيند. وقتي براي به دست آوردن هدف انگيزه داشته باشيم و اندازه كافي تحريك شده باشيم، علاقه ما به مطالعه زياد مي شود و به سمت طمالعه تمايل پيدا مي كنيم. هرچه اطلاعات ما در مورد موضوعيبيشتر شود، علاقه بيشتري به مطالعه آن موضوع و باز كردن مسائل آن پيدا مي‌كنيم؛ بنابراين، سعي كنيد كه هنگام مطالعه با علاقه شروع كنيد. بعضي افراد در هنگام مطالعه مشكل دارند و به قول معروف روي غلطك خواندن نيافتاده‌اند؛ آنها دتر شروع تمركز ندارند و به خاطر همين مسأله، ممكن است تشويق خاطر داشته باشند؛ در چنين شرايطي، اين افراد بايد به طور روزنامه‌وار بخوانند و نگاهي سطحي و نقشه‌ها، فهرست‌ها، بخش‌ها، وبيندازيد؛ تا وقتي كه به تدريج تمركز خود را به دست آورند.

با اصول مطالعه آشنا باشيم

گاهي مطالعه كننده، انگيزه و علاقه كافي براي مطالعه دارد؛ امام با روش صحيح مطالعه آشنا نيست. اين افراد از صبح تا غروب بيشتر اوقات خود را صرف مطالعه مي‌كنند؛ اما باز دهي و نتيجه‌اي كه از مطالعه مي‌گيرند، در سطح بسيار پاييني است. فردي ديگري كه اصول مطالعه صحيح را مي‌داند، با صرف مدت زمان كمتري براي مطالعه، سطح بازدهي بالاييدارد؛ به همين دليل، مهم است كه با اصول صحيح مطالعه هر درس آشنا باشيد و هر درس را با اصول و شيوه مناسب خود مطالعه كنيد. به طور مسلم، شيوه‌اي كه براي مطالعه درس‌هاي حفظ كردني به كار مي‌بريد، متفاوت از شيوه‌اي است كه براي مطالعه درس‌هاي حل كردني مثل رياضي و هندسه و مانند آن به كار مي‌بريد؛ به عنوان مثال، درس‌هايي چون زمين‌شناسي و زيست‌شناسي را با نقشه‌، عكس و اسلايد سريعتر ياد مي‌گيريد؛ در حالي كه رياضي و هندسه را با تجزيه و تحليل و تمرين و تكرار، بسرعت مي‌آموزيد.

مكان مناسب انتخاب كنيم

براي مطالعه صحيح لازم نيست حتماً جايي را در نظر بگيريد كه كاملاً ساكت و آرام باشد. سكوت مطق، خود شرايط حواس پرتي را فراهم مي‌‌آورد و باعث مي‌شود كه با عادت كردن در محيط كاملاً ساكت، در شرايط متفاوت با كوچكترين صدايي تمركز خود را از دست دهيد. پس هميشه جايي را براي مطالعه در نظر بگيريد كه كمترين سرو صدا و رفت و آمد را داشته باشيد. اگر ميز مطالعه داريد، روي ميز را از هرچيزي كه باعث حواس پرتي مي شود، خالي كنيد. عكس، روزنامه، راديو، ضبط،مجله و هر چيز اضافي را برداريد و تمام وسايلي را كه نظير كتاب‌‌هاي درسي، فيش، كتاب لغت، خط‌كش، خودكار و مانند آن‌ها براي مطالعه لازم است، روي ميز قرار دهيد. از چراغ مطالعه استفاده كنيد كه سطح ميز را خوب روشن كند و آن را در جايي قرار دهيد كه در حين يادداشت برداري، موجب افتادن سايه خودكار و دست شما روي صفحه نشود.نور كافيو مناسب براي مطالعه راحت، لازم و ضروري است.صندلي را كه براي نشستن انتخاب مي‌كنيد، مي‌بايست راحت باشد و فاصله آن تا ميز براي مطالعه شما متعادل باشد. هواي اتاق مطالعه نبايد خيلي گرم وخيلي سرد باشد. هواي متعادل اتاق به تمركز حواس شما كمك مي كند. عادت به مطالعه در مكان‌هاي باز مانند پارك‌ها خوب نيست. پارك‌ها مكان مناسبي براي مطالعه نيستند؛ چرا كه هميشه پر رفت و آمد، پر سر و صدا و شلوغند. اما چنانچه ناگزير هستيد كه براي مطالعه به پارك‌ها مراجعه كنيد، جايي را براي مطالعه انتخاب كنيد كه كمترين سر و صدا و بيشترين آرامش را داشته باشد.

در زمان مناسب بخوانيم

اگر عادت كنيد در طولشبانه روز طي ساعت‌ها و زمان هاي مشخصي به مطالعه بپردازيد، كمك بسيار زيادي به خود كرده‌ايد. فراهم آوردن شرايط مطالعه در يك مكان مناسب و طي زمان‌هاي مشخص، ذهن شما را براي مطالعه موفق، بيشتر آماده مي‌كند؛ همچنين استراحت كوتاه مدت 10تا15دقيقه اي بعد از هر2 ساعت مطالعه، تأثير بسزايي در تجديد قواي فكري و ذهني شما دارد. اگر در موقع مطالعه زود خسته مي‌شويد، خوابتان مي‌گيرد يا عصبي مي‌شويد، دليل آن را پيدا كنيد؛ شايد طرز نشستن شما خوب نبوده يا هواي اتاق مناسب نباشد. مي‌توانيد پنجره اتاق را باز كنيد تا هواي اتاق عوض شود و يا ممكن است افكار مزاحم مانع شما باشد. برخي از اين افكار را مي‌توانيد كنترل كنيد؛ مثلاً اگر ذهن شما مدام درگير تين است كه به دوستان خود زنگ بزنيد، روي كاغذ يادداشت كنيد كه فراموش نكنيد و بعداً به او زنگ زنيد؛ همچنين اگر ياد‌ آوري خاطره‌اي آزار دهنده مانع مطالعه شماست، كتاب را كنار بگداريد، چند دقيقه نرمش كنيد و پياده‌روي كوتاه مدتي داشته باشيدو يا دوش بگيريد و بعد مجدداً به مطالعه بپردازيد. در شروع مطالعه به اين فكر نكنيد كه درس مشكل و خسته كنند‌اي است. مطالعه را با رغبت، انگيزه و خوشحالي شروع كنيد. به اين فكر كنيد كه وقتي مبحث آن روز را با موفقيت به پايان مي‌رسانيد، چقدر لذت بخش و موجب خوشحالي شما مي‌شود و به خود قول دهيد اگر تكليف آن روز را به خوبي به پايان رسانيد، براي خود جشن مي‌گيريد، به مهماني مي‌رويد يا خودتان را به خوراكي مورد علاقه‌تان دعوت مي‌ كنيد. با كتاب خود شوخي كنيد. مثال‌هاي مهيج،شادي آفرين و خنده‌دار بزنيد. لحن خواندن‌تان را تغيير دهيد و براي درك بيشتر به سخت‌ترين مطالب كتاب بار هيجاني مثبت بدهيد. محققان معتقدند مطالبي كه بار هيجاني بيشتري دارند، بيشتر در حافظه مي مانند و بهتر به خاطر آورده مي شوند؛ چرا كه هيجان، علاقه، تمركز و يادگيري سريع را فراهم مي آورد.

تغذيه مناسب
خيلي از افراد در مواقع مطالعه به تغذيه و يا آنچه كه بايد بخورند، توجه ندارند؛ در حاليكه تغذيه، نقش مؤثري در تمركز بهتر و مطالعه موفق دارد. آن‌ها با اينكه مي‌دانند گرسنه هستند، اما همچنان بي توجه به اين قضيه بر شدت مطالعات خود مي افزايند؛ در حالي كه مطالعه آن ها چيزي جز رژه تعدادي از كامات و جملات نيست و خيلي زود آنچه را كه مي‌خوانند، فراموش مي‌كنند. تغذيه مناسب در رفع خستگي،خواب‌آلودگي و تجديد قواي فكري و ذهني، تأثير بسزايي دارد. البته منظور از تغذيه مناسب، خوردن غذا‌هاي پر حجم و سنگين نيست. غذا‌هاي پر حجم و سنگين باعث سستي و تنبلي و خواب‌آلودگي بيشتر مي‌شود. منظور از غذا‌هاي مناسب ، غذا‌هايي هستند كه مقوي و پر انرژي هستند و توانايي مطالعه بيشتر را امكان پذير مي‌سازد. خوردن گردو، بادام، كشمش، خرما، فندق، شير موز، آب پرتقال و چاي و بيسكويت در فاصله بين مطالعه بسيار مفيد است.

پشتكار داشته باشيم

شرط موفقيت در مطالعه و هر كاري، علاوه بر انگيزه و علاقه، تمرين و تكرار و پشت كار فراوان است. اعتقاد راسخ به اين كه هر كاري شدني است و موفقيت در چند قدمي شناست،شرايط عمل و مطالعه بيشتري را فراهم مي كند. افكار و ذهنتان، شما را براي رسيدن به آن هدف ياري مي‌كنند.

با خدا ارتباط برقرار كنيد

عدم ارتباط با خدا موجب ترس از شكست، عدم اعتماد به نفس و اظطراب مي‌شود؛ در حالي كه ارتباط و اتصال به خدا، نيروي شما را در پيمودن مسير زياد مي‌كند. در موقع نماز و يا خوابيدن، با خالق خود ارتباط و اتصال داشته باشيد و خير و صلاح خود را از او بخواهيد. فراموش نكنيد كه انگيزه و علاقه، تمرين، پشتكار و توكل به خدا، كليد موفقيت شماست

مشاوره نحصیلی رایگان,کنکور,مهندس مسعودی٬ استاد٬انتشارات گیلنا٬کنکور٬ کنکور آسان است٬ کنکور اسان٬ کنکور اسان است٬ کنکور برتر٬ کنکور نیوز٬ کنکورآسان,درس خواندن آسان است,مشاوره کنکور,مقالات کنکور,مقالات کنکوری

سلام من امسال سوم تجربی هستم.قبل از شروع تابستان قصد داشتم کتابهای دوم وبرخی دروس سوم رابخونم ولی الان واقعا دچار سردرگمی شدم ونمیدونم کدوم کتابهای تست کدام دروس وکدام dvdهارا مطالعه کنم مشاوری هم که از موسسه تون باهاش درارتباطم اصلا به من کمکی نمیکندوبرنامه ای دراختیار من نمیذارن ممنون میشم کمکم کنید.

سلام مهندس سلام/ ادبیات دوم که 90 تومنه قرابت منفی و مثبت رو داره یاهرکدوم جداگانه هستن/ بعدعربی2 من پکیچی رومیخوام که استاد احمدی به تنهایی استاد احمدی تدریس کردن موجوده……………….. 

لطفا پاسخ بدین هرچه سریعتر چون ممکنه مگابایت اینترنتم تمام بشه /ممنون

۸ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات
چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ بزنیم

چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ بزنیم؟ یکی از دغدغه های داوطلبان کنکوری در گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی درس فیزیک میباشد درسی استدلالی و نیز محاسباتی که اکثر دانش آموزان از آن هراس دارند و معمولا درصد پایینی در آن کسب میکنند. اما نکاتی ساده و کاربردی وجود دارد …

اسلایدشو
نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش سوم )

نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش سوم ) نکات طلایی مطالعه برای کنکور – بهترین روش نشستن برای درس خواندن یکی دیگر از نکات مطالعه برای کنکور، بهترین روش نشستن برای درس خواندن می باشد. نشستن صحیح هنگام مطالعه برای همه داوطلبان به ویژه افرادی که زیاد مطالعه می …

اسلایدشو
نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش دوم )

نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش دوم ) کیفیت هوای تنفسی: کیفیت هوای تنفسی مکان مطالعه برای کنکور، هم از نظر ایجاد نشاط و هم از لحاظ فراهم آوردن موجبات کسالت خیلی مهم است. تنفس در اتاق در بسته که هوا به قدر کافی در آنجا وجود ندارد، باعث …

تماس تلفنی