مقالات

لحظات انتخاب، لحظاتي حساس هستند، چرا كه با تصميم گيري درباره‌ي روش يا پديده‌اي خاص، فرد سرنوشت خود را رقم مي‌زند.
عوامل متعددي بر انتخاب رشته دانشگاهي تأثير مي‌گذارند. بعضي از اين عوامل به فرد و برخي ديگر به جامعه برمي‌گردند؛ مهم ترين عوامل مؤثر در انتخاب رشته تحصيلي و دانشگاه محل تحصيل در اين مقاله بررسي شده‌است.

 

هر كس در زندگي بارها دست به انتخاب مي زند. چرا كه انتخاب يكي از مهم ترين فعاليت هاي انسان است. انسان با انتخاب هاي خود مسير زندگي اش را تعيين مي كند. انسان آزاد آفريده شده و به وي اين اختيار داده شده است كه در بسياري از موارد آنچه را كه مناسب مي داند برگزيند.

لحظات انتخاب، لحظاتي حساس هستند. چرا كه با تصميم گيري درباره روش يا پديده اي خاص، فرد سرنوشت خود را رقم مي زند. انتخاب در زندگي از اهميت بالايي برخوردار است. با انتخاب درست مي توان از منابع (مادي، مالي، انساني و اطلاعاتي) به شيوه اي مناسب بهره برداري كرده و از اتلاف اين منابع جلوگيري كرد. انتخابي كه مبتني بر اطلاعات و بينش باشد مي تواند به تصميم گيرنده در جلوگيري از ضايع شدن منابع كمك كند. از طرف ديگر به خاطر آن فرد تصميم گيرنده، بايد نسبت به انتخاب خود پاسخگو باشد، بنابراين انتخاب صحيح مي تواند به امور پاسخگو بودن و مسووليت پذيري كمك كند.

عوامل متعددي بر انتخاب رشته دانشگاهي تأثير مي گذارند. بعضي از اين عوامل به فرد و برخي ديگر به جامعه برمي گردند؛ مهم ترين عوامل مؤثر در انتخاب رشته تحصيلي و دانشگاه محل تحصيل به شرح زير است.

● علاقه

يكي از مهم ترين مسايلي كه هنگام انتخاب رشته بايد مورد توجه قرار گيرد علاقه فرد است. ميل و علاقه در هر كار سبب مي شود شخص با انرژي بيشتري فعاليت كند. بسياري از دانشجويان به خاطر آن كه به رشته تحصيلي خود علاقه نداشته اند، ترك تحصيل كرده اند و تعدادي ديگر نيز نتوانسته اند در رشته خود موفق باشند.

داوطلبان دانشگاه ها بهتر است قبل از هر چيز زمينه علايق خود را شناسايي كنند و هنگام انتخاب رشته به آن توجه داشته باشند.

● شناخت

در صورتي علاقه به رشته مي تواند افراد را در انتخاب رشته صحيح ياري كند كه از رشته هاي تحصيلي و مراكز آموزشي آگاهي داشته باشد. شناخت و آگاهي داشتن از رشته تحصيلي سبب ايجاد انگيزه در فرد مي شود. بعضي افراد نسبت به رشته ها و دانشگاه هايي ابراز علاقه مي كنند، ولي وقتي مشغول به تحصيل مي شوند، احساس مي كنند كه در انتخاب خود دچار اشتباه شده اند. دليل اين امر نداشتن اطلاع و آگاهي مناسب از رشته هاي تحصيلي و مراكز آموزشي است.

● توانايي علمي

در حال حاضر تعداد داوطلبان از ظرفيت دانشگاه ها بيشتر است. بنابراين همه داوطلبان نمي توانند ادامه تحصيل دهند. آنان بايستي در آزمون شركت كنند. برحسب توانايي داوطلبان به آن ها اجازه داده مي شود به رشته هاي تحصيلي خاصي وارد شوند. اگر همه افراد مي توانستند وارد دانشگاه شوند شرايط فرق مي كرد اما در حال حاضر افراد بايد براي ورود به دانشگاه مورد ارزشيابي قرار گيرند. درست است كه علاقه فرد يكي از مهم ترين ملاك هاي انتخاب رشته است اما توانايي فرد نيز تعيين كننده است. از آن جا كه در مسابقه ورود به دانشگاه هميشه افرادي كه توانايي بيشتري دارند انتخاب مي شوند، لازم است داوطلبان به نمرات خود توجه كرده و با واقع بيني هرچه بيشتر رشته و محل تحصيل خود را انتخاب كنند.

● توان اقتصادي خانواده ها

گاهي اوقات لازم است كسي كه در دانشگاه پذيرفته مي شود براي تحصيل به شهري مسافرت كند كه از محل اقامتش دور است. از طرف ديگر تحصيل در رشته هاي مختلف هزينه هاي متفاوتي را دربردارد. رشته هاي شبانه و دانشگاه هاي غيرانتفاعي نيازمند وضعيت اقتصادي مناسب خانواده ها است. بنابراين افرادي كه قادر به تأمين هزينه رشته ها و دانشگاه ها هستند مي توانند آن ها را انتخاب كنند.

● امكانات مراكز آموزشي

تعداد زيادي از مراكز آموزشي امكانات مناسبي در اختيار دانشجويان خود قرار مي دهند. به طور مثال براي دانشجويان خوابگاه تدارك مي بينند و در برخي موارد كمك هزينه هاي تحصيلي يا بن كتاب در اختيار آنان قرار مي دهند. در عوض بعضي از مراكز آموزشي و دانشگاه ها نمي توانند براي دانشجويان خود خوابگاه تهيه كرده و امكانات ديگر را برايشان فراهم آورند. توجه به اين مسأله هنگام انتخاب محل تحصيل مهم است.

● آينده شغلي

بي شك بسياري از داوطلبان براي آن كه بتوانند شغل بهتري پيدا كنند يا اين كه احتمال اشتغال آنان افزايش يابد به دانشگاه وارد مي شوند. همه رشته هاي تحصيلي از وضعيت شغلي يكساني برخوردار نيستند. بنابراين بازار كار آن ها اشباع شده است. از طرفي بعضي از رشته هاي تحصيلي زمينه شغلي مناسبي ندارند، چرا كه يا شناخته شده نيستند يا ضرورت آن ها در حال حاضر احساس نشده است. واقع بيني و دوري از تعصب، داوطلبان را ياري مي كند رشته مناسبي انتخاب كنند.

● هدف داوطلب

مي توان هدف هاي مختلفي را براي تحصيل در دانشگاه تصور كرد. برخي بر اين باورند كه بايد حتي الامكان تا آخرين مقطع تحصيلي ادامه بدهند و به اصطلاح تا آخر خط بروند. در اين صورت بايد به طبيعت رشته تحصيلي مورد نظر نيز توجه داشت، چرا كه امكان ادامه تحصيل در بعضي از رشته ها وجود ندارد يا اين كه فقط در كشورهاي ديگر مي توان در آن رشته تحصيلات خود را تا مقاطع بالاتر ادامه داد.
برخي ورود به دانشگاه را راه حلي موقت مي دانند. به عبارت ديگر براي گريز از برخي مسايل و رويدادهاي آتي اين كار را انجام مي دهند.

به طور مثال امروزه بسياري از داوطلبان دانشگاه ها براي آن كه دوران سربازي خود را به تعويق بيندازند يا با گرفتن مدارك بالا و دريافت بورس از مؤسسات از انجام وظيفه عمومي معاف شوند تلاش خود را براي ورود به دانشگاه متمركز مي كنند.

بديهي است اين افراد به دنبال علاقه خود نيستند و هنگام انتخاب رشته هم، رشته ها و دانشگاه هايي را برمي گزينند كه احتمال قبول شدن خود را در آن ها زياد مي بينند. اين امر پيامدهاي منفي به همراه دارد. از جمله مي توان به افت كيفيت آموزش عالي اشاره كرد. اين عده نه تنها هنگام ورود به دانشگاه موفقيت تحصيلي چنداني نخواهند داشت بلكه روي دانشجويان ديگر نيز اثرات منفي به جاي مي گذارند. با اين كار حق كسي كه داراي علاقه و انگيزه ادامه به تحصيل در يك رشته است ضايع مي شود.

● سهميه پذيرش

گزينش دانشجو در بيشتر رشته ها به صورت بومي در استان يا ناحيه يا قطب مي باشد. مثلاً ۷۰ درصد ظرفيت رشته هاي پزشكي دانشگاه هاي هر ناحيه مختص داوطلبان ساكن آن ناحيه اعم از داوطلبان سهميه مناطق يا نهادها بوده و ۳۰ درصد بقيه به صورت آزاد است. بنابراين پيشنهاد مي شود كه داوطلبان حتي الامكان از انتخاب محل هايي كه در خارج از مناطق بومي داوطلب است خودداري نمايند. شانس قبولي داوطلبي كه رشته هاي تحصيلي و دانشگاه هاي شهر يا استان خود را انتخاب مي كند بيشتر از داوطلبي است كه در شرايط تقريباً مشابه دست به انتخاب رشته ها و دانشگاه هاي مربوط به شهرها يا استان هاي ديگر مي زند.

● آزادي عمل

پيش نياز هر انتخاب، آزادي عمل است. اگر دست كسي را با طناب ببندند نخواهد توانست از ميان دو شئ يكي را انتخاب كند و بردارد، بايد به داوطلبان اجازه داده شود تا در رشته تحصيلي و محل تحصيل مورد نظر خود اطلاعاتي را كسب كرده و با توجه به اين اطلاعات دست به انتخاب بزنند.

مشاهده شده است كه در پاره اي موارد والدين، فرزندان خود را مجبور مي كنند تا رشته تحصيلي خاصي را انتخاب كنند. اين والدين شايد به دنبال آرزوهاي خودشان هستند، آرزوهايي كه به آن ها نرسيده اند و فكر مي كنند فرزندان آن ها مسووليت دارند تا آرزوي والدين را برآورده كنند.

منظور از اين گفته كه والدين نبايد فرزندان خود را وادار به انتخاب رشته خاصي كنند، به هيچ وجه به معني مشاركت نداشتن آنان در سرنوشت فرزندشان نيست. داوطلبان ورود به دانشگاه بايد از افراد مختلف از جمله پدر و مادر كمك بگيرند و از تجربيات آنان در انتخاب رشته استفاده كنند.

علاقه فرد به رشته، مهم ترين عامل انتخاب رشته است. نبايد به هنگام انتخاب رشته تفكر داوطلب اين باشد كه به هر قيمت در دانشگاه قبول شود.

شماره تماس جهت مشاوره رایگان کنکور : 09127523889 آزمون برتر مهندس مسعودی استاد انتشارات گیلنا درس خواندن آسان است سایت رسمی انتشارات گیلنا سایت رسمی کنکو سایت رسمی کنکور اسان سایت رسمی کنکور اسان است طعم مطالعه طعم مطالعه با لذت مشاوره نحصیلی رایگان مشاوره کنکور مقالات کنکور مقالات کنکوری وبسایت رسمی انتشارت گیلنا وبسایت رسمی کنکور وبسایت رسمی کنکور اسان وبسایت رسمی کنکوراسان است کنکور کنکور آسان کنکور آسان است کنکور اسان کنکور اسان است کنکور برتر کنکور نیوز کنکورآسان گیلنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات
چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ بزنیم

چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ بزنیم؟ یکی از دغدغه های داوطلبان کنکوری در گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی درس فیزیک میباشد درسی استدلالی و نیز محاسباتی که اکثر دانش آموزان از آن هراس دارند و معمولا درصد پایینی در آن کسب میکنند. اما نکاتی ساده و کاربردی وجود دارد …

اسلایدشو
نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش سوم )

نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش سوم ) نکات طلایی مطالعه برای کنکور – بهترین روش نشستن برای درس خواندن یکی دیگر از نکات مطالعه برای کنکور، بهترین روش نشستن برای درس خواندن می باشد. نشستن صحیح هنگام مطالعه برای همه داوطلبان به ویژه افرادی که زیاد مطالعه می …

اسلایدشو
نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش دوم )

نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش دوم ) کیفیت هوای تنفسی: کیفیت هوای تنفسی مکان مطالعه برای کنکور، هم از نظر ایجاد نشاط و هم از لحاظ فراهم آوردن موجبات کسالت خیلی مهم است. تنفس در اتاق در بسته که هوا به قدر کافی در آنجا وجود ندارد، باعث …

تماس تلفنی