مقالات

نكات زیر را به دقت بخوانید و به دور از هیاهوی این روزها و بدون هیچ دغدغه و استرسی انتخاب رشته كنید ان شاءا… كه موفق می شوید.

1،مهمترین نكته در انتخاب رشته "علاقه" داوطلب است متأسفانه برخی از داوطلبان به جای اندیشیدن به رشته مورد علاقه خود، تمام همت خود را صرف نوعی انتخاب رشته می كنند تا احتمال قبولی آنها افزایش یابد. یعنی درصدد هستند صد رشته انتخابی خود را طوری اولویت بندی كنند كه بدون توجه به علاقه خود فقط در یك رشته قبول شوند در صورتی كه این تصور خیالی باطل است. به عنوان مثال اگر رتبه كشوری داوطلبی در گروه آزمایشی ریاضی و فنی 100 باشد و رشته مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت را به عنوان انتخاب بیستم خود تعیین كند و داوطلب دیگری با رتبه 101 همان رشته را به عنوان اولین انتخاب خود تعیین كند داوطلبی كه رتبه 100را كسب كرده در اولویت قرار می گیرد مگر این كه این داوطلب در انتخابهای قبل از انتخاب بیستم خود (عمران دانشگاه علم و صنعت) پذیرفته شود. به همین دلیل توصیه می شود داوطلبان فقط براساس علاقه، توانایی و استعداد خود انتخاب رشته نمایند.

2،انتخاب رشته باید منطبق با "استعداد" داوطلب باشد. برخی از داوطلبان كه رتبه های یك، دو یا سه رقمی كسب می كنند با توجه به رتبه خوب خود اتوماتیك وار به دنبال انتخاب رشته هایی مثل پزشكی و مهندسی و… می باشند و استعداد و توانایی خود را در نظر نمی گیرند و برعكس عده ای دیگر از داوطلبان كه رتبه خوبی ندارند با انتخاب رشته های پایین تر كه متقاضی كمتری دارند بدون توجه به استعداد و توانایی خود به دنبال راهیابی به دانشگاه هستند. و در زمان انتخاب رشته، رشته ای را بدون توجه به علاقه و استعداد خود انتخاب می كنند، كه باید حداقل دو تا چهار سال با آن رشته درگیر باشند و بعد از فارغ التحصیلی باید زندگی خود را در گرو رشته ای بدانند كه هیچ تمایلی به آن ندارند. آیا به نظر شما این گونه خود را اسیركردن بهتر است یا یك سال دیگر صبركردن و با آمادگی بیشتر در رشته مورد علاقه و منطبق بر استعداد خود پذیرفته شدن؟
منظور از "استعداد" توانایی و قدرت انجام دادن برخی از كارها و اموری است كه این موجب می شود آن فرد از افراد دیگر متمایز شود. برخی از افراد با این كه از استعداد متوسط در یك زمینه خاص برخوردار هستند اما بر اثر همت و تلاش مداوم در آن زمینه موفق می شوند و برعكس عده ای دیگر با این كه از استعداد بالایی در یك زمینه برخوردار هستند اما به دلیل بی توجهی به استعداد خود از این نعمت خدادادی بهره مند نمی شوند.

پس داوطلب باید، استعداد خود را كاملاً مدنظر داشته باشد و رشته ای را انتخاب كند كه با استعدادش سازگار است. به عنوان مثال داوطلبی كه در دوره دبیرستان در درس ریاضی ضعیف بوده چطور می خواهد رشته حسابداری را انتخاب كند و در صورت پذیرش چطور می تواند موفق شود؟
4) انتخاب رشته باید منطبق با "انگیزه واقعی" داوطلب باشد. هر داوطلبی انگیزه خاصی برای راهیابی به دانشگاه دارد عده ای از آنها برای دست یافتن به منزلت و اعتبار فردی و اجتماعی، درصدد ورود به دانشگاه هستند. عده ای دیگر به خاطر كسب شغلی مناسب به دنبال راه یافتن به دانشگاه هستند.
و برخی دیگر به دلیل علاقه به رشته خاص مثل پزشكی یا مهندسی سعی در ورود به دانشگاه دارند و عده ای دیگر فقط به فكر كسب مدرك هستند.
به هر حال هر داوطلبی با انگیزه خاص قصد ورود به دانشگاه و انتخاب رشته را دارد اما آنچه كه در اینجا اهمیت پیدا می كند، تمایز بین انگیزه واقعی از انگیزه غیرواقعی است.
چون برخی از داوطلبان ناخواسته و ندانسته اسیر انگیزه های كاذب می شوند یعنی تحت تأثیر شرایط جامعه و افكار و عقاید خانواده، دوستان و اطرافیان قرار می گیرند و برای خوشایند دیگران به طور موقت به رشته ای علاقه مند می شوند كه این انگیزه غیرواقعی است و در آینده دانشجو درگیر پیامدهای ناشی از یك انتخاب نادرست می شود.
اینجاست كه خانواده داوطلب، دوستان و اطرافیان، باید او را در راستای انگیزه واقعی خود تشویق كنند تا انتخاب رشته ای مطابق با علاقه و انگیزه واقعی خود داشته باشد.

5) انتخاب رشته باید با چشم باز و "شناخت" دقیق انجام پذیرد البته مبحث مربوط به شناخت رشته های دانشگاهی به عقب برمی گردد یعنی داوطلب می بایستی از مدتها پیش با بهره گرفتن از منابع معتبر انتخاب رشته، مشورت با خانواده، آشنایان و دوستانی كه فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند ، شناخت دقیق و كاملی از رشته های مورد نظر خود كسب كرده باشد و با شناخت كامل اقدام به انتخاب رشته نماید. 6) داوطلب باید در هنگام انتخاب رشته "موقعیت شغلی" رشته های انتخابی خود را مدنظر داشته باشد و آینده شغلی هر رشته انتخابی را به دقت بررسی كند تا شغلی كه در آینده به دنبال آن رشته تحصیلی پدیدار می شود با خصوصیات فردی، شخصیتی روحی و روانی او سازگار باشد.
نكته دیگری كه باید داوطلبان هنگام انتخاب رشته بدان توجه كنند بازار كار رشته های مورد نظر است.
چرا كه بعضی از رشته های تحصیلی زمینه های اشتغال بهتری نسبت به برخی دیگر از رشته ها دارند. چه بسیار فارغ التحصیلان دانشگاهی كه به دلیل بیكاری و عواقب ناشی از آن دچار سرخوردگی و ناامیدی می شوند. پس بهتر است داوطلبان از همین حالا به نوع شغل و زمینه های اشتغال رشته های انتخابی خود توجه كنند.

7) داوطلبان در هنگام انتخاب رشته و دانشگاههای خارج از شهر یا استان محل سكونتشان باید به شرایط و مسائل مربوط به "دور از خانه و خانواده" بودن توجه كنند. چون تحصیل در شهرهای دور نیاز به روحیات شخصی و خانوادگی خاصی دارد.
بهتر است داوطلب از همین حالا مسایل و مشكلات مربوط به دوری از خانه و خانواده، مشكلات خوابگاهها مشكلات اقتصادی و… را در نظر بگیرد و چنانچه قدرت سازگاری با این مسائل را در خود می بیند اقدام به انتخاب رشته و دانشگاه دور از محل زندگی خود نماید. 8،برخی از رشته ها و دانشگاهها دارای "شرایط خاص" هستند و پذیرفته شدگان در آن دانشگاهها باید طبق شرایط و ضوابط خاص آموزشی آنجا رفتار كنند.
داوطلب قبل از انتخاب رشته ای مثل رشته های نظامی یا انتظامی باید با شرایط خاص آن دانشگاهها مثل پوشیدن لباس فرم، طی مراحل آموزشی و آمادگی رزمی، تمرینات بدنی و…
آشنایی داشته باشد و در صورت انطباق با آن شرایط اقدام به انتخاب رشته در این دانشگاههای خاص نماید.

با توجه به مطالب مذكور داوطلبان باید با درنظرگرفتن تمامی موارد با دقت كامل انتخاب رشته كنند و به هیچ وجه دست به انتخاب رشته تصادفی نزنند و آینده خود را به دست شانس و تقدیر نسپارند چون برای هر جوانی مرحله انتخاب رشته مرحله ای بسیار حساس و تأثیرگذار در زندگی و سرنوشت اوست و نباید بی توجه از كنار آن بگذرند.

شماره تماس جهت مشاوره رایگان کنکور : 09127523889 آزمون برتر مهندس مسعودی استاد انتشارات گیلنا درس خواندن آسان است سایت رسمی انتشارات گیلنا سایت رسمی کنکو سایت رسمی کنکور اسان سایت رسمی کنکور اسان است طعم مطالعه طعم مطالعه با لذت مشاوره نحصیلی رایگان مشاوره کنکور مقالات کنکور مقالات کنکوری وبسایت رسمی انتشارت گیلنا وبسایت رسمی کنکور وبسایت رسمی کنکور اسان وبسایت رسمی کنکوراسان است کنکور کنکور آسان کنکور آسان است کنکور اسان کنکور اسان است کنکور برتر کنکور نیوز کنکورآسان گیلنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات
چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ بزنیم

چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ بزنیم؟ یکی از دغدغه های داوطلبان کنکوری در گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی درس فیزیک میباشد درسی استدلالی و نیز محاسباتی که اکثر دانش آموزان از آن هراس دارند و معمولا درصد پایینی در آن کسب میکنند. اما نکاتی ساده و کاربردی وجود دارد …

اسلایدشو
نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش سوم )

نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش سوم ) نکات طلایی مطالعه برای کنکور – بهترین روش نشستن برای درس خواندن یکی دیگر از نکات مطالعه برای کنکور، بهترین روش نشستن برای درس خواندن می باشد. نشستن صحیح هنگام مطالعه برای همه داوطلبان به ویژه افرادی که زیاد مطالعه می …

اسلایدشو
نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش دوم )

نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش دوم ) کیفیت هوای تنفسی: کیفیت هوای تنفسی مکان مطالعه برای کنکور، هم از نظر ایجاد نشاط و هم از لحاظ فراهم آوردن موجبات کسالت خیلی مهم است. تنفس در اتاق در بسته که هوا به قدر کافی در آنجا وجود ندارد، باعث …

تماس تلفنی