اسلایدشو

دوره بعد از عید، دوره خیلی مهمی است؛ به این دلیل که هر چه به کنکور نزدیک تر می شویم اهمیت زمانی که در اختیار داریم، بیشتر مشخص می شود. داوطلبان زیادی در سال های گذشته با یک برنامه ریزی اصولی موفق شدند تا از این ایام به خوبی استفاده کرده و نتایج بسیار قابل ملاحظه ای را کسب کنند. روی سخنمان با همه کسانی است که قصد دارند پیشرفت تراز و رتبه داشته باشند.

 

مطمئن باشید که با جدیت و تلاش و خوب درس خواندن در این ایام، می توانید به این هدف برسید. گرچه همت و جدیت، از مهم ترین عناصر پیشرفت شما در این روزهای باقی مانده هستند، اما نکات و مسائل دیگری نیز وجود دارند که توجه و پرداختن به آن ها باعث می شود تا شما در همین روزهای باقی مانده به موفقیتی در خور تلاشتان دست یابید. ما هر ساله با داوطلبان زیادی مواجه می شویم که قبل از عید دروسشان را به خوبی مطالعه نکرده، اما با تلاش فراوان و رعایت همین نکات توانسته اند که به موفقیت برسند.

 

الف- توجه به برنامه ریزی و تعادل در آن

یکی از مهم ترین اقداماتی که شما به عنوان داوطلب کنکور باید همیشه به آن توجه داشته باشید، این است که ببینید آیا برنامه ریزی شما اصولی و درست است و با نیازها، اهداف و توانایی های شما مطابقت می کند یا نه. یک برنامه ریزی اصولی، می تواند تأثیر بسیار زیادی بر موفقیت شما داشته باشد و یک برنامه ریزی نادرست و نامناسب می تواند باعث کندی و ضعف شما در آمادگی برای کنکور شود. ما از همه شما دانش آموزان و داوطلبان گرامی کنکور خواهش می کنیم که به این مقوله توجه ویژه داشته باشید. تمام کسانی که در دو ماه و نیم آینده در مدرسه یا در رتبه کنکور پیشرفت می کنند کسانی هستند که دچار چند برنامگی نیستند و از برنامه ای که چیده اند نیز خارج نمی شوند و دقیقاً بر اساس آن پیش می روند.

 

اگر شما جزو آن دسته از داوطلبانی هستید که برنامه ریزی مناسبی دارید و بخوبی و بدون هیچ مشکلی با آن پیش می روید، برایتان آرزوی موفقیت می کنیم و از شما داوطلبان عزیزی هم که تاکنون برنامه درستی نداشته اید، خواهش می کنیم که از همین الان برای دو ماه و نیم باقی مانده برنامه ریزی کنید. برای این کار می توانید از مشاوران یا داوطلبان موفق کمک بگیرید، اما فراموش نکنید که محور اصلی این برنامه ریزی، خود شما هستید و این برنامه باید طبق روحیات، توانایی ها و نیازهای شما چیده شود. قبل از هر چیز توجه داشته باشید که چه درس هایی را تا الان نخوانده یا کم خوانده اید و در چه درس هایی ضعیف هستید.

 

به بودجه بندی سوالات کنکور نیز توجه و سعی کنید تا در این وقت باقی مانده، درس های مهم تر و با اهمیت تر را در برنامه خود بگنجانید. در روزهای مختلف هم درس ها را به طور متعادل بخوانید. تمام اوقات یک روز را به درس خواندن یک درس اختصاص ندهید؛ مثلاً دانش آموز گروه آزمایشی علوم تجربی از صبح فقط شروع به مطالعه درس زیست شناسی می کند. این سبک درس خواندن را بقچه ای درس خواندن می نامند. توجه داشته باشید که باید درس های محاسباتی را بین یک ساعت و نیم تا دو ساعت و درس های عمومی را در حدود یک ساعت مطالعه کنید.

 

به این نکته نیز توجه داشته باشید که تعداد زیادی از سوالات کنکور از بخش دروس مربوط به نیم سال دوم طراحی می شوند. با توجه به این موضوع و از سوی دیگر با توجه به این که دانش آموزان عزیز از حدود بیست اردیبهشت وارد دوره امتحانات پایان سال می شوند، حتماً باید در برنامه ریزی به مطالب درسی نیم سال دوم بیشتر توجه کنید. همان گونه که اشاره کردیم، نبض این برنامه ریزی در دست شماست و این شما هستید که باید تعادل مناسبی را با توجه به وقت، نیاز، توانمندی ها و مهارت هایتان، بین درس های مختلف ایجاد کنید.

 

ب- تعادل در مطالعه دروس اختصاصی و عمومی

یکی از موضوعات بسیار مهم، ایجاد تعادل در مطالعه است. ما معمولاً عادت های مختلفی داریم؛ مثلا معمولاً درس هایی را که دوست داریم، بیشتر و درس هایی را که به آن ها علاقه نداریم، کمتر می خوانیم. این عادت، عادت غلطی است که برخی از داوطلبان با آن دست به گریبانند. توجه داشته باشید که کنکور، مطالعه و امتحان علاقمندی ها نیست، بلکه امتحانی از همه دروس است، و افراد موفق کسانی هستند که علی رغم میلشان، تعادلی در خواندن همه دروس ایجاد می کنند، و تا آنجایی که برایشان مقدور است، همه دروس، حتی اگر امکان پذیر باشد، برخی از بخش های هر درس را مطالعه می کنند.

 

یکی از عوامل موفقیت، ایجاد توازن و تعادل در مطالعه است، این تعادل، اول با برنامه ریزی شخصی و در قالب ساعات مطالعه ای که هر درس دانش آموز برای خودش محاسبه می کند، ایجاد می شود. سپس تعادل در مطالعه دروس عمومی و اختصاصی است. در شیوه های مطالعه و رویکردی که دانش آموزان برای افزایش بهره وری در مطالعه دارند، یکی از استراتژی های بسیار مهم، این است که داشن آموزان در نیم سال دوم، خصوصاً ایام عید و دوره بعد از آن، وقت بیشتری را برای مطالعه دروس متنی و همچنین دروس عمومی در نظر بگیرند.

 

خواندن دروس عمومی به جهت این که زود بازده تر هستند امکانی را فراهم می کند تا در کنکور بتوانید نتایج بهتری بگیرید و خود این موضوع، مهم ترین دلیل است برای این نکته که تأکید می کنیم در این دوره به دروس عمومی توجه بیشتری داشته باشید؛ البته درس های عمومی توجه بیشتری داتشه باشید، البته درس های عمومی از نظر ماهید و ساختار فرّار هستند و به همین دلیل لازم است که در زمان باقی مانده تا کنکور درس های عمومی را در مقایسه با قبل بیشتر بخوانید تا بتوانید با حضور ذهن بیشتری در آزمون سراسری حاضر شوید. هر چه به پایان سال تحصیلی و کنکور نزدیک تر می شویم سهم مطالعه درس های متنی که درس های عمومی نیز از جمله آن هاست، در مقایسه با سال گذشته، افزایش می یابد. دلیل این افزایش، امکان فراموشی بیشتر این درس ها در مقایسه با درس های محاسباتی است؛ ضمناً این درس ها زود بازده تر هستند و با آن ها می شود راحت تر و سریع تر وضعیت درسی را بهبود بخشید.

 

معمولاً داوطلبان در آغاز سال، هفتاد در صد زمانشان را عمومی تخصیص می دهند. بعد از عید، بخش بیشتر مطالعه را باز هم دروس اختصاصی تشکیل می دهد؛ با این تفاوت که در این دوره، شما می بایست در مقایسه با قبل از عید، زمان بیشتری را برای دروس عمومی در نظر بگیرید. هر چه به کنکور بیشتر نزدیک می شویم، با توجه به این که درس های حفظی و متنی باید بیشتر مطالعه شوند، طبیعی است که سهم زمان مطالعاتی آن ها بیشتر می شود؛ البته دانش آموزان همواره در تمام مدت تحصیل باید دروس اختصاصی را بیشتر از عمومی مطالعه کنند، مثلاً شصت درصد از زمان را به دروس اختصاصی و چهل درصد را به دروس عمومی اختصاص دهید؛ نه این که فقط درس های اختصاصی بخوانید و بعد بگویید: «درس های عمومی، آسان است، آخر سال، فقط عمومی می خوانم.» کسانی که این اشتباه را مرتکب می شوند، نمی توانند در آن روزهای آخر به نتیجه دلخواه برسند.

 

اگر شما از جمله داوطلبانی هستید که از ابتدای سال با برنامه ریزی خوب و مناسبی به مطالعه ادامه داده اید، الان هم می توانید با خیالی آسوده بخوبی بین دروس عمومی و اختصاصی تعادل ایجاد کنید، اما اگر جزو گروهی هستید که «کج دار مریز» مطالعه کرده یا اصلاً مطالعه نداشته اید، باید سعی کنید که بین دروس عمومی و اختصاصی دست به انتخاب بزنید، اینکه: کدام دروس اختصاصی و عمومی مهم ترند؟ شما کدام یک از دروس را بیشتر بلدید یا در کدام ها ضعف دارید؟ در میان فصول هر درس، کدام فصل ها بر حسب بودجه بندی سوالات کنکور مهم تر و توانایی شما در این فصل ها چقدر است و … 

 

وقتی به سوالاتی از این قبیل پاسخ دادید با توجه به وقتتان دست به انتخاب بزنید؛ مثلا به عنوان یک داوطلب گروه آزمایشی علوم تجربی که شیمی و زبان را تا حدودی مطالعه کرده است، از بین عمومی ها تمرکز بیشتر خود را روی ادبیات و عربی و در دروس اختصاصی روی زیست شانسی و فیزیک بگذارید و سپس وقت خود را به دو قسمت شصت و چهل درصد تقسیم کرده و این درس ها را مطالعه کنید؛ البته این یک مورد، یک مثال بود و همان گونه که قبلاً اشاره کردیم شما باید با توجه به اطلاعات و کاستی ها و وقت خود بخوبی برنامه ریزی کنید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که در درس های عمومی و اختصاصی، نقاط قوت آن را مشخص کرده و آنها را حفظ کنید و نیز برای سایر درس هایتان هدف گذاری کنید تا بتدریج آنها را به نقاط قوت تبدیل نمایید.

 

 

پ- در مطالعه تشریحی و تستی

 

یکی دیگر از اقدامات مهمی که دانش آموزان باید در دوره بعد از عید حتماً به آن توجه داشته باشند این است که بین مطالعه تستی و تشریحی تعادل برقرار کرده و به گونه ای پیش بروند که افراط در یکی از آن ها به ضرر کردن در دیگری منجر نشود. دانش آموزان وقتی مطالب را برای اولین بار می بینند باید آن ها را و به صورت عمیقاً تشریحی کار کنند و بیش از هشتاد درصد وقت خود را صرف مطالعه دروس تشریحی کنند و تقریباً بیست در صد به صورت تستی کار کنند.

 

این موضوع بعد از عید تا حد زیادی تغییر می کند؛ زیرا در این هنگام، بیشتر داوطلبان، مباحث درسی را حداقل یک بار خوانده و در حال مرور هستند و از این زمان می بایست سهم مطالعه تستی را به مرور افزایش دهند. هر چقدر به سمت کنکور می رویم سهم تستی کار کردن دانش آموزان بیشتر خواهد شد، معمولاً در دو ماه اخیر، داوطلبان باید هشتاد درصد برای دروس تستی و بیست درصد برای دروس به صورت تشریحی وقت بگذارند، البته، این موضوع درباره داوطلبانی که تا الان بخوبی مطالعه نکرده یا اصلاً مطالعه نداشته اند، صدق نمی کند.

 

این گونه از داوطلبان باید در وضعیت خود به خوبی دقت کنند و ببینند تا چه زمانی می توانند به مطالعه تشریحی ادامه دهند. در واقع باید مطالعه تشریحی تا آنجایی ادامه پیدا کند که مرور خلاصه مطالب تست زنی امکان پذیر باشد؛ چون اگر هر یک از این موارد حذف شود، به مطالعه شما آسیب می خورد و شما نمی توانید آن طور که باید از مطالعه خود نتیجه بگیرید. با توجه به اینکه مرحله مرور و تست زنی برای تثبیت مطالب در ذهن شما و نیز سنجش خودتان لازم است، اگر تازه می خواهید مبادرت به درس خواندن نمایید باز هم حتماً زمان مناسبی را بسته به حجم مطالعاتی و اطلاعات خود برای مرور و تست زنی در نظر بگیرید. در چنین شرایطی، تا حدودی بحث گزینش خوانی مطرح می شود؛ یعنی می توانید مباحثی از کتاب ها را حذف کنید؛ به طوری که اگر در برخی از مباحث احساس می کنید که به آن ها تسلّط کافی ندارید یا احساس می کنید که برخی از مباحث در مقایسه با برخی دیگر از آن ها از اهمیت کمتری برخوردارند، می توانید اقدام به حذف آن مباحث کنید.

 

سومین تعادل، تعادلی است که بین دروس پایه و پیش دانشگاهی باید ایجاد شود. اگر دانش آموزان اولویت را به برنامه درسی در مدرسه بدهند، بایستی درس های پایه را هم در کنارش مطالعه کنند؛ اما مهم این است که ما به همه درس ها و همه مباحث توجه کنیم.

 

ت- تعادل بین دروس پایه و پیش دانشگاهی

تعادل میان دروس پایه و پیش دانشگاهی، بسیار مهم است. از آنجایی که بیش از پنجاه درصد سوالات کنکور مربوط به دروس پایه است، ممکن است این نگرانی برای برخی از دانش آموزان به وجود آید که چگونه می توانند در این زمان باقی مانده بین دروس پایه و پیش دانشگاهی و مطالعه یا مرور و تست زنی آن ها تعادل برقرار کنند.

 

تعادل میان دروس پایه و پیش دانشگاهی برای همه داوطلبان لازم است؛ چه کسانی که تا الان مطالعه خوبی داشته و چه کسانی که نتوانسته اند بخوبی مطالعه کنند. فارغ از نگرانی، چیزی که شما به آن نیاز دارید، درایت و هوشیاری در انتخاب یک برنامه حساب شده است. اگر چه شما فرصت زیادی ندارید، اما شما داوطلبان عزیز با اولویت بندی می توانید به خوبی کارها را پش ببرید. حفظ موقعیت و تسلّط بیشتر در درس هایی که جزو نقاط قوت شماست باید در اولویت قرار گیرد. بعداً اگر وقت اضافه آوردید به سراغ درس های دیگر بروید.

 

فراموش نکنید که محور اصلی این برنامه ریزی، خود شما هستید و این برنامه باید طبق روحیات، توانایی ها و نیازهای شما چیده شود.

 

توجه داشته باشید که کنکور، مطالعه و امتحان علاقمندی ها نیست، بلکه امتحانی از همه دروس است، و افراد موفق کسانی هستند که علی رغم میلشان، تعادلی در خواندن همه دروس ایجاد می کنند، و تا آن جایی که برایشان مقدور است، همه دروس، حتی اگر امکان پذیر باشد، برخی از بخش های هر درس را مطالعه می کنند.

 

هر چه به پایان سال تحصیلی و کنکور نزدیک تر می شویم سهم مطالعه درس های متنی که درس های عمومی نیز از جمله آن هاست، در مقایسه با سال گذشته، افزایش می یابد.

 

هر چقدر به سمت کنکور می رویم سهم تستی کارکردن دانش آموزان بیشتر خواهد شد، معمولاً در دو ماه آخر، داوطلبان باید هشتاد درصد برای دروس تستی و بیست درصد برای دروس به صورت تشریحی وقت بگذارند.

شماره تماس جهت مشاوره رایگان کنکور : 09127523889 آزمون برتر مهندس مسعودی استاد انتشارات گیلنا درس خواندن آسان است سایت رسمی انتشارات گیلنا سایت رسمی کنکو سایت رسمی کنکور اسان سایت رسمی کنکور اسان است طعم مطالعه طعم مطالعه با لذت مشاوره نحصیلی رایگان مشاوره کنکور مقالات کنکور مقالات کنکوری وبسایت رسمی انتشارت گیلنا وبسایت رسمی کنکور وبسایت رسمی کنکور اسان وبسایت رسمی کنکوراسان است کنکور کنکور آسان کنکور آسان است کنکور اسان کنکور اسان است کنکور برتر کنکور نیوز کنکورآسان گیلنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات
چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ بزنیم

چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ بزنیم؟ یکی از دغدغه های داوطلبان کنکوری در گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی درس فیزیک میباشد درسی استدلالی و نیز محاسباتی که اکثر دانش آموزان از آن هراس دارند و معمولا درصد پایینی در آن کسب میکنند. اما نکاتی ساده و کاربردی وجود دارد …

اسلایدشو
نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش سوم )

نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش سوم ) نکات طلایی مطالعه برای کنکور – بهترین روش نشستن برای درس خواندن یکی دیگر از نکات مطالعه برای کنکور، بهترین روش نشستن برای درس خواندن می باشد. نشستن صحیح هنگام مطالعه برای همه داوطلبان به ویژه افرادی که زیاد مطالعه می …

اسلایدشو
نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش دوم )

نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش دوم ) کیفیت هوای تنفسی: کیفیت هوای تنفسی مکان مطالعه برای کنکور، هم از نظر ایجاد نشاط و هم از لحاظ فراهم آوردن موجبات کسالت خیلی مهم است. تنفس در اتاق در بسته که هوا به قدر کافی در آنجا وجود ندارد، باعث …

تماس تلفنی