اسلایدشو
درس فيزيک در آزمون سراسري گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، پس از درس رياضيات با ضريب 9، داراي بالاترين ضريب و پر امتيازترين آنهاست. در گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، اين درس 26 درصد و در گروه آزمايشي علوم تجربي 15 درصد کل امتيازات را به خود اختصاص داده است. به دليل امتياز بالا و اهميت آن براي موفقيت در آزمون سراسري، بايستي در تعيين ساعات مطالعه و تمرين اين درس، برنامه ريزي دقيقي داشته باشيد و براي مطالعه کامل آن تلاش نماييد تا اگر قصد قبولي در يک رشته مهندسي و دانشگاه خوب را داريد، خود را براي کسب درصد بالايي در اين درس آماده کنيد. 
     با اينکه فيزيک، درس بسيار مهمي است، اما بسياري از داوطلبان آن را جزو درس‌هاي مشکل مي‌دانند؛ ولي توجه داشته باشيد که برخلاف ظاهر سختي که اين درس دارد، اگر با آن همراه شويد و در هنگام مطالعه به مفاهيم آن توجه کنيد، اين درس براي شما جزو دروس شيرين و به يادماندني خواهد شد. درواقع، شما مي‌توانيد مطالعه اين درس را براي خود آسان و راحت نموده و از آن نمره خوبي را کسب کنيد.تعداد سؤالات اين درس در آزمون سراسري گروه آزمايشي علوم رياضي و فني 45 سؤال است.61 تا 65 درصد سؤالات اين درس در آزمون سراسري گروه آزمايشي علوم رياضي و فني از دروس پايه و 37 تا 39 درصد از دروس پيش‌دانشگاهي است.
       مطالعه دقيق و اصولي درس فيزيک، مستلزم اين است که اين درس را در سه مرحله و با دقت بخوانيد:
1-    مطالعه اوليه    
مانند همه درس‌ها، درس فيزيک را نيز بايد يک يا چند بار، بسته به توان و آمادگي قبلي‌تان در اين درس، مورد مطالعه کامل قرار دهيد. بسياري از داوطلبان، با تصور اينکه فيزيک درسي مشکل است، سعي مي کنند تا با جمع آوري جزوات مختلف به مطالعه اين درس بپردازند؛ اما بايد بدانيد که در آغاز اصلاً نيازي به اين کار نيست و شما مي بايست اساس کار خود را در مطالعه درس فيزيک، روي کتاب درسي و موضوعات مطرح شده در آن بگذاريد و سپس در صورت لزوم به جزوات ديگر مراجعه کنيد. مي‌توانيد استفاده از جزوات را براي مطالعه تکميلي و آموختن اطلاعات بسيار ريزي که ممکن است در آزمون سراسري مطرح شود، اختصاص دهيد، و اين مخصوص داوطلباني است که مباحث کتاب را بخوبي يادگرفته اند و نيز وقت کافي براي پرداختن به اين موضوعات را دارند. يکي از کارهاي مهمي که همه شما داوطلبان در مطالعه درس فيزيک بايد به آن توجه داشته باشيد، اين است که در درس فيزيک به جاي مطالعه ترتيبي فيزيک يک، دو، سه و پيش دانشگاهي يک و دو، مباحث را به صورت موضوعي مطالعه کنيد؛ مثلاً وقتي که مي‌خواهيد بحث مکانيک را بخوانيد ابتدا به سراغ فيزيک دو برويد و مبحث مکانيک را در آنجا بخوانيد و مسايل مربوط به آن را حل کنيد و سپس مبحث مکانيک را در فيزيک پيش دانشگاهي يک مطالعه کنيد. با انجام اين کار، هم در زمان صرفه جويي کرده و هم به علت اينکه مباحث پايه‌اي را خوانده‌ايد، در بحث جديد نيز يادگيري بيشتري خواهيد داشت.
      از چند سال قبل، طراحان درس فيزيک سعي مي‌کنند تا در کنکور اين درس، سؤالات مفهومي طرح نمايند. اين موضوع باعث مي‌شود تا داوطلباني که واقعاً مباحث را بخوبي خوانده و ياد گرفته‌اند، به سؤالات پاسخ دهند؛ به اين ترتيب و به عنوان مثال، قبلاً يک دانش  آموز براي تسلط بر فصل حرکت شناسي در مبحث مکانيک مي بايست حداقل 30 تا 40 نکته کنکوري را حفظ مي کرد؛ ولي اکنون احاطه بر مطلب درسي به اضافه چند نکته اساسي، مي‌تواند به تست زني خوب در کنکور اين درس کمک بسيار زيادي کند؛ ضمن آنکه شما بايد ابتدا مطالب را به صورت مفهومي و کامل ياد گرفته و سپس از نکات تستي استفاده کنيد؛ پس، از درک عميق و مفهومي فيزيک غافل نشويد و هرگز يک مفهوم فيزيک را با ژرفايي که دارد، در حد يک تعريف خشک پايين نياوريد.
    حتماً برخي از شما داوطلبان عزيز مي‌پرسيد که منظور از مفهومي خواندن فيزيک چيست و چگونه بايد اين کار را انجام داد. در پاسخ بايد اشاره کنيم که شما داوطلب گرامي براي مفهومي خواندن بايد به جاي حفظ نکات و فرمول‌هاي غير لازم، روش‌هاي حل مساله را ياد بگيريد و براي شروع مطالعه، متن کتاب درسي و حل مثال‌ها و تمرين‌هاي آخر فصل کتاب درسي را در سر لوحه کار خود قرار دهيد. تعداد سؤالات فيزيک نامحدودند؛ ولي تيپ‌هاي موجود براي هر بحث، محدود است؛ بنابراين، مفاهيم مرتبط با هر تيپ و روش‌هاي حل مربوط به آن را کاملاً ياد بگيريد و براي هر تيپ، تمرين‌هاي زيادي را حل کنيد. در شروع مطالعه صبور باشيد. اگر داوطلبي هستيد که در اين درس ضعيف هستيد يا احساس مي‌کنيد که آن طور که بايد نمي‌توانيد به صورت اصولي، اين درس را مطالعه کنيد، مطمين باشيد که با کمي پشتکار و جديت مي‌توانيد نتيجه قابل قبولي را در اين درس کسب کنيد. يکي از راه‌هاي موفقيت در اين درس، حل تمرين‌هاي زياد براي هر مبحث است. بايد بدانيد که ميزان موفقيت شما، بستگي به حجم تمرين شما در اين درس دارد.
     نکته بسيار مهم ديگري که در مطالعه اين درس، حتماً بايد به آن توجه داشته باشيد، اين است که براي پاسخگويي به برخي از سؤالات اين درس لازم است تا بعضي از محاسبات رياضي را بخوبي بدانيد؛ زيرا ممکن است به دليل ضعفي که در محاسبات رياضي داريد، نتوانيد از عهده حل مساله برآييد؛ پس توصيه مي‌کنيم تا فرصت باقي است، در قسمت‌هايي از رياضيات (مثل برآيند و تفاضل بردارها، تجزيه بردار به دو مؤلفه، رابطه فيثاغورث، حل مثلث، روابط مثلثاتي و …) که در حل مسايل فيزيک کاربرد بيشتري دارند مطالعه و تمرين داشته باشيد.
    در مطالعه درس فيزيک، به مبحث مکانيک توجه خاصي داشته باشيد؛ زيرا مبحث مکانيک، 20 تا 25 درصد پرسش‌ها را به خود اختصاص داده است و تسلط بر اين بخش، مي‌تواند به تنهايي باعث کسب درصد قابل قبولي در اين درس براي شما گردد. بهتر است که قبل از شروع مبحث فشار و مکانيک، موضوع فيزيک و اندازه‌گيري را کاملاً ياد بگيريد؛ مثلاً به طور تقريبي، هر دو سال يک بار، يک تست از چگالي مي‌آيد و منظور از طرح اين تست در کنکور، تبديل واحدها در آن است.
      پس از اينکه هر يک از مباحث را مطالعه کرديد، به سراغ تمرين‌هاي آن مبحث برويد و تا مي‌توانيد تمرين‌هاي بيشتري از آن مبحث را حل کنيد. مقدار وقتي که براي هر مبحث مي‌گذاريد، بسته به وقت، توان و ميزان يادگيري شما و اهميت آن مبحث است. پس از حل تمرين‌ها، تمرين‌هاي سخت را علامت زده و در مرورهاي بعدي دوباره آنها را حل و بررسي کنيد. در مطالعه اوليه مي توانيد از تست هاي کنکور نيز براي تمرين استفاده کنيد.
2-   مرور
مرور کردن، کليد تثبيت اطلاعات در هر درسي در کنکور است. اگر به عنوان يک داوطلب کنکور، درسي را بخوانيد، اما آن درس را مرور نکنيد، مطمين باشيد که نمي‌توانيد نتيجه مطلوب و قابل قبولي را در آن درس کسب کنيد. درسي مانند فيزيک، به دليل مباحث متفاوتي که دارد، نيازمند مرورهاي مختلف است تا مطالب آن يادآوري شده و فراموش نشوند. براي مرور بهتر و اصولي‌تر سعي کنيد که پس از هر بار خواندن، از نکات و فرمول‌هاي مهم يادداشت‌برداري کنيد و براي مرور از اين يادداشت‌ها استفاده کنيد. کار بسيار مفيدي که مي‌توانيد انجام دهيد، اين است که يادداشت‌هاي خود را به صورت مبحثي جمع‌آوري کنيد تا هنگام مطالعه، تمام مطالب مهم مربوط به يک مبحث را کنار هم داشته باشيد.
     در اين درس نيز، مانند بسياري ديگر از دروس، بايد چند مرحله مرور را در برنامه ريزي خود بگنجانيد. بهتر است که مرور اصلي و نهايي را براي ايام بعد از عيد درنظر بگيريد. تا آن زمان، کل مطالب يا بخش مهمي ازآن را فراگرفته و احتياج داريد تا مطالب را به طور کامل در ذهن خود تثبيت کنيد و براي اين کار نياز به مرور نهايي و جامع داريد؛ اما در طي مدت مطالعه، قبل از مرور جامع نيز شما نياز به مرورهاي مختلف داريد. اين کار براي اين است تا شما بتوانيد مباحثي را که هر هفته در اين درس مطالعه مي‌کنيد، بخوبي ياد گرفته و به حافظه خود بسپاريد. اينکه ساعات مطالعه و مدت آن در برنامه چقدر باشد، به شما و ميزان يادگيري‌تان بستگي دارد. مي‌توانيد بعد از هر دفعه مطالعه اين درس يا پس از مطالعه کل مبحث به مرور آن بپردازيد. مهم اين است که مرور را در برنامه مطالعاتي خود گنجانده باشيد.کار ديگري که در مرور اين درس مي‌توانيد انجام دهيد اين است که تست هايي را که به عنوان تمرين زده بوديد و از نظر شما سخت بوده است و نمونه هاي مشابه آن را نيز در مرورهايتان قرار دهيد تا بتوانيد تسلط بيشتري بر درس پيدا کنيد.
3- تست زني
يکي از کارهايي که شما داوطلب عزيز براي موفقيت در درس فيزيک مي‌بايست انجام دهيد، اين است که با تست‌هاي تمريني و سپس سرعتي در اين درس، خودتان را محک زده و نقاط قوت و ضعفتان را دريابيد. اگر نگاهي گذرا به پرسش‌هاي فيزيک در آزمون سراسري سال‌هاي گذشته داشته باشيد، خواهيد ديد که اکثر پرسش‌هاي اين درس، تکراري هستند؛ يعني در حدود 70 تا 80 درصد اين پرسش‌ها، مشابه پرسش‌هاي کنکور سال‌هاي قبل هستند؛ پس حتماً به عنوان تمرين تست زني، بررسي تست‌هاي کنکور سال‌هاي قبل را در اين درس در برنامه خود بگنجانيد.در مبحث مکانيک، براي يادگيري بهتر تا مي‌توانيد، تست‌هاي متنوع و مسايل مختلف را که در سطح کتاب درسي است، حل کنيد.

 

     براي هر مبحث، با توجه به اهميت آن و وقتي که داريد، بين 40 تا 50 تست انتخاب کنيد. اگر مبحثي را به طور کامل نخوانديد، به حل تست‏هاي تمريني مربوط به آن نپردازيد. در انتخاب تست‏هاي تمريني، اولويت با تست‏هاي آزمون‌هاي سراسري سال‏هاي گذشته است؛ چون هم استاندارد هستند و هم تمام مطالب درسي را پوشش مي‏دهند. در ابتدا که به حل تست مي پردازيد زمان را درنظر نگيريد و فقط خودتان را در ميزان يادگيري‌ در تست زني سؤالات آن مبحث محک بزنيد و تست زني سرعتي را به خرداد ماه محول کنيد. تست‏هايي را که حل نکرده يا غلط حل کرده‌ايد، حتماً علامت‏گذاري کنيد؛ زيرا در اين تست‏ها ضعف داريد و بايد آن ضعف‏ها را برطرف کنيد. در زمان مرور يک مبحث از درس فيزيک، به سراغ تست‌هايي برويد که قبلاً به آنها پاسخ غلط داده و يا اصلاً نتوانسته‌ايد که آنها را حل کنيد. اگر باز هم در حل برخي از اين تست‌ها مشکل داشتيد، اين موضوع به آن معني است که شما بايد مبحث مورد نظر را چندين بار ديگر بخوانيد تا به طور کامل به آن مبحث و تست‌هايش مسلط شويد. در نهايت پس از مرور نهايي اين درس، به تست زني سرعتي مبادرت کنيد.

شماره تماس جهت مشاوره رایگان کنکور : 09127523889

آزمون برتر مهندس مسعودی استاد انتشارات گیلنا درس خواندن آسان است طعم مطالعه طعم مطالعه با لذت مشاوره نحصیلی رایگان مشاوره کنکور مقالات کنکور مقالات کنکوری کنکور کنکور آسان است کنکور اسان کنکور اسان است کنکور برتر کنکور نیوز کنکورآسان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات
چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ بزنیم

چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ بزنیم؟ یکی از دغدغه های داوطلبان کنکوری در گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی درس فیزیک میباشد درسی استدلالی و نیز محاسباتی که اکثر دانش آموزان از آن هراس دارند و معمولا درصد پایینی در آن کسب میکنند. اما نکاتی ساده و کاربردی وجود دارد …

اسلایدشو
نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش سوم )

نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش سوم ) نکات طلایی مطالعه برای کنکور – بهترین روش نشستن برای درس خواندن یکی دیگر از نکات مطالعه برای کنکور، بهترین روش نشستن برای درس خواندن می باشد. نشستن صحیح هنگام مطالعه برای همه داوطلبان به ویژه افرادی که زیاد مطالعه می …

اسلایدشو
نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش دوم )

نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش دوم ) کیفیت هوای تنفسی: کیفیت هوای تنفسی مکان مطالعه برای کنکور، هم از نظر ایجاد نشاط و هم از لحاظ فراهم آوردن موجبات کسالت خیلی مهم است. تنفس در اتاق در بسته که هوا به قدر کافی در آنجا وجود ندارد، باعث …

تماس تلفنی