اسلایدشو

 سعيد که سال دومي بود که در کنکور شرکت مي‌کرد، با خستگي کتاب را کنار گذاشت و به دور دست‌ها خيره شد. احساس عجيبي وجودش را فراگرفته بود. هزاران فکر در عرض چند ثانيه به ذهنش خطور کرد: "اگه کنکور قبول نشم چي؟ اگه به خاطر نرفتن به سربازي يه رشته اي درس بخونم که دوسش ندارم و اونوقت پشيمون بشم چي؟ اگه نرسم همه مطالب مهم رو بخونم چي ميشه؟" و کلي اگر و فکر ديگر، ذهنش را براي مدتي مشغول کرد و وقتي متوجه اين مساله شد که از وقتي که براي مطالعه فيزيک گذاشته بود يک ساعتي مي‌‌گذشت. در گوشه‌اي ديگر از شهر، مهسا بعد از يک مطالعه تقريباً طولاني، به اين فکر مي‌کرد که "خوش به حال پشت کنکوري‌ها! الان مي‌تونند حسابي درس بخونند؛ نه مثل ما که هم بايد مدرسه بريم، هم براي امتحان‌ها آماده شويم و هم اينکه براي کنکور درس بخونيم" و يک جاي ديگر شهر، مسايل زيادي ذهن هزاران کنکوري ديگر را به خودش مشغول کرده بود.

شايد براي شما داوطلب عزيز هم پيش آمده باشد که در هنگام مطالعه يا زمان استراحت، صرف نهار و … باز هم مساله کنکور و حواشي مربوط به آن، ذهن شما را حتي براي چند دقيقه هم که شده است، درگير کند. اين موضوع در ميان بيشتر داوطلبان عموميت دارد، زيرا آمادگي براي کنکور، يک روند طولاني و تقريباً خسته کننده است و همين مسايل جانبي نيز باعث مي‌شود تا بر روند خسته کنندگي آن افزوده شود؛ اما يکي از مهم‌ترين مسايلي که در همه زندگي و بخصوص در شرايطي مثل کنکور که پي‌گيري يک هدف، مد نظر است بايد به آن توجه داشت، اين است که انسان روحيه خود را از دست ندهد و با انگيزه بماند و مهم‌تر از آن، اينکه شاد باشد و از لحظه‌ها لذت ببرد.
شادي باعث مي‌شود تا توان و انرژي فرد براي پي‌گيري اهدافش چند برابر شود؛ به علاوه اينکه اين شادي به محيط اطراف نيز ساطع شده و انرژي‌هاي مثبت، اطراف ما را فراگيرد. حتماً با خود مي‌گوييد در شرايطي مثل کنکور، با اين حجم درس‌ها و نيز دغدغه هاي قبولي و رسيدن به هدف، چگونه مي‌توان هم شاد بود و هم درس خواند. شايد حق با شما عزيزان باشد و فکر کنکور و درس‌ها به شکل قابل ملاحظه‌اي ذهن شما را به خود درگير نمايد، اما راهکارهايي وجود دارد که باز هم شما بتوانيد شاد بودن و در نتيجه انرژي مثبت، توان و انگيزه بالا و يادگيري بهتر را مهمان درون خود کنيد. براي رسيدن به اين هدف، با ما همراه باشيد و توصيه‌هاي ما را بخوانيد.
1-    شما هم يکي از هزاران
وقتي افکاري مثل اينکه از بقيه عقب هستيد و يا ديگران در فلان درس از شما جلوترند يا درصد بالايي مي‌زنند به ذهنتان خطور کرد، اين موضوع را نيز در نظر بگيريد که داوطلبان زيادي هستند که در شرايطي پايين‌تر از شما، چه از نظر امکانات درسي و چه توان جسمي و روحي، قرار است با شما در کنکور شرکت کنند و نتيجه بگيرند. شما يکي از تعداد بي شمار داوطلباني هستيد که اين راه را طي کرده‌اند، و اين راهي است که شما براي آينده خود انتخاب کرده‌ايد. فرقي نمي‌کند که با دغدغه و نگراني پيش برويد يا با شادي به دنبال هدف خود باشيد؛ بالاخره بايد اين راه را طي کرده و در آزمون شرکت کنيد. تنها فرقش اين است که اگر شاد باشيد و به خود انرژي و روحيه مثبت دهيد، کمک بسيار زيادي به يادگيري و توان مطالعاتي خود کرده‌ايد؛ پس بجنبيد.
الان که با شما عزيزان صحبت مي‌کنيم، تقريباً تمام داوطلبان برنامه خود را براي مطالعه خوب و جدي تنظيم کرده‌اند؛ پس الان همه در تکاپو هستند و اگر بنشينيد و با افکار بد و مزاحم، ذهن خود را درگير کنيد از بقيه عقب خواهيد ماند. عجله کنيد؛ معطل چه هستيد؟ با يک انرژي مثبت و با جديت شروع کنيد. نگراني‌ها را از خودتان دور کنيد و مطمين باشيد که هيچ زحمتي بي جواب نمي‌ماند.
2-   نگراني‌هاي بي جاي کنکور؛ دشمن شادي
بسياري از داوطلبان وقتي شروع به مطالعه مي کنند، فکر مي‌کنند که بايد همه مطالب را ياد بگيرند و هيچ مطلبي را فراموش نکنند، و وقتي تست مي‌زنند، بايد بتوانند به همه تست‌ها پاسخ مثبت بدهند. وقتي در يکي از اين مراحل با مشکل مواجه مي‌شوند، ناراحت شده و انگيزه قبلي خود براي مطالعه را از دست مي‌دهند يا حتي اگر با همان انگيزه اوليه به مطالعه ادامه دهند دچار استرس و نگراني مي‌شوند؛ نگراني اينکه تا کنکور، چقدر از اين مطالب را فراموش خواهند کرد و اينکه آيا اصلاً مي‌توانند در آزمون به سؤالات جواب دهند يا نه و … همين نگراني‌ها، علاوه بر استرس بي‌جا، جلوي شاد بودن و نشاط شما را در طول کنکور خواهد گرفت.
براي اينکه شما داوطلب عزيز بتوانيد جلوي اين مشکل را تا حد ممکن بگيريد، پيوسته اين موضوع را مورد نظر داشته باشيد که هيچ داوطلبي، تمام مطالب دروس را به طور کامل نمي‌داند و همه داوطلبان، دقت کنيد همه داوطلبان، در يک يا چند درس ضعف دارند. ممکن است که نقاط قوت شما، نقاط ضعف تعدادي ديگر از داوطلبان نيز باشد؛ پس با زدن چند تست و حتي ده‌ها تست اشتباه در يک مبحث، اصلاً نگران نشويد. آرامش خود را حفظ کنيد و با مطالب و کتاب‌ها شوخي کنيد و همزمان به دنبال رفع اشتباهات خود برآييد. به اين نکته هم توجه داشته باشيد که لزومي ندارد همه داوطلبان و از جمله شما، همه مطالب دروس مختلف يا حتي دروس اصلي خود را به طور کامل بدانيد. اگر در مبحث يا درسي ضعف داريد و مطالعه و يادگيري آن براي شما مشکل است از آن عبور کرده و وقت خود را صرف مطالعه مطالب مهم ديگر کنيد و اصلاً نگران نمره خود نباشيد.
3- رنگ‌ها را مهمان خود کنيد
بسياري از جنبه‌هاي رواني و حتي جسمي افراد، تحت تاثير رنگ‌هاي مختلف هستند. استفاده از رنگ‌ها براي بالا بردن انرژي زندگي و آرامش مهم است و روان‌شناسان بر آن تاکيد دارند.رنگ‌ها در زندگي، تاثير بسياري بر روحيه و روان انسان مي‌گذارند. بعضي از رنگ‌ها موجب تحريک روحي فرد شده يا به تمرکز بيشتر منجر مي‌شود؛ مثلاً آبي، رنگي آرامش بخش است و موجب کاهش هيجانات فرد مي‌شود و فرد در سايه اين رنگ، هيجانات خود را بهتر کنترل مي‌کند. رنگ قرمز تقريباً در جهت مقابل رنگ آبي قرار داشته و موجب مي‌شود که به فرد احساس هيجان دست دهد. همچنين آرامش رنگ سبز در کاهش کارهاي پراسترس، مفيد است. اين رنگ آرامش بخش است.
گرچه انتخاب رنگ‌ها براي اتاق، پرده، دکوراسيون و لباس، بسيار سليقه‌اي است، اما اگر شما عزيزان در دوره آمادگي براي کنکور، سراغ رنگ هاي شاد و انرژي دهنده برويد، علاوه بر اينکه مي‌توانيد از خستگي خود در هنگام مطالعه جلوگيري کنيد، قادر خواهيد بود بر روحيه بالا و سطح يادگيري خود نيز تاثير مثبت بگذاريد. سعي کنيد که هميشه لباس هايي با رنگ هاي شاد و زيبا بپوشيد. همچنين اگر نمي‌توانيد رنگ اتاق خود را تغيير دهيد، با نصب چند تابلوي زيبا، شادي را مهمان اتاق خود بکنيد. رنگ هاي روشني که نوعي شادي و سرزندگي را با خود به همراه دارند، باعث شادابي و نشاط افراد مي‌شوند. وقتي شما لباس‌هايي با رنگ‌هاي روشن و نزديک به رنگ‌هاي طبيعت به تن مي کنيد، هم براي خودتان نشاط روحي به همراه مي‌آوريد و هم براي اطرافيانتان؛ از سوي ديگر، پوشيدن لباس هايي با رنگ هاي تيره و خنثي، مانند مشکي يا خاکستري، مشکلاتي مانند حس اندوه، غم و کرختي را در خود فرد و نزديکان او ايجاد مي‌کند. نگاه کردن به رنگ هاي شاد، باعث افزايش سلامت رواني جامعه مي شود. مکانيسم شاد شدن در اثر مشاهده رنگ هاي زيبا و روشن در بدن هم به اين صورت است که ذهن افراد به محض ديدن اين رنگ ها، زيبايي خاصي را از محيط برداشت مي کند و به نشاط مي‌رسد. رنگ هاي شاد و روشن، پيام هاي خوشي را از خود متصاعد مي کنند و باعث رضايت خاطر افراد مي‌شوند.
4-   ورزش کنيد
ورزش، باعث شادي و نشاط و بالا بردن اعتماد به نفس مي شود. ورزش، احساس رضايت باطني شخص را بالا برده و فرد حس مي‌کند که به موفقيت‌هاي خوبي دست يافته است. ورزش در درمان بسياري از بيماري‌ها، از جمله افسردگي، تاثير بسزايي دارد. سي دقيقه ورزش در روز مي تواند آثار افسردگي را کاهش دهد.
در حين انجام فعاليت بدني، توليد يک ماده شيميايي از بدن به نام سرتونين بيشتر مي‌‌شود. کاهش سرتونين در بدن با افسردگي مرتبط است؛ بنابراين، در ميان افرادي که به ‌طور مرتب ورزش مي‌کنند، بندرت مي‌‌توان شخص افسرده‌اي را يافت؛ از طرف ديگر، با ورزش کردن، توليد اندورفين و اپي نفرين و سيتوکين‌ها نيز افزايش مي ‌يابد و اين مواد به طور طبيعي، باعث بالا بردن سطح هوشياري و روحيه عمومي فرد شده و احساس انرژي و شادابي بيشتري براي انجام کارهاي روزمره‌ زندگي به شخص مي دهد.          
وقتي داوطلبان عزيز را به ورزش کردن توصيه مي‌کنيم، بسياري از آنها عقيده دارند که ورزش کردن، باعث اتلاف وقت آنها مي شود. خدمت اين عزيزان بايد بگوييم که اولاً شما براحتي مي‌توانيد نيم ساعت از وقت استراحت را در برنامه خود به ورزش کردن اختصاص دهيد. دوم اينکه به دليل آنکه ورزش کردن باعث شادي و بهبود روحيه و بالا رفتن سطح يادگيري شما مي‌شود، شما به شکل غيرمستقيم به زمان يادگيري و مطالعه خود خواهيد افزود.
5-   از افراد غمگين فاصله بگيريد
حتماً شنيده‌ايد که مي‌گويند: "افسرده دل، افسرده کند انجمني را" اگر شما کنکوري عزيز در چنين شرايطي با افراد افسرده و نااميد، معاشرت داشته باشيد نگراني ها و روحيه بد آنها بر شما نيز تاثير خواهد گذاشت. هميشه، افرادي وجود دارند که شکست ها و ناکامي هاي خود را در امور مختلف به عوامل مختلفي مرتبط مي کنند به جز خودشان. اين افراد به خود و ديگران چنين القا مي کنند که چون جبر روزگار نمي خواهد آنها در اين کار موفق شوند، پس هر قدر هم که تلاش کنند، نمي‌توانند به هدف خود دست يابند. حتماً در ميان داوطلبان گرامي هم از اين گروه وجود دارند. معاشرت با آنها، بخصوص در زمان مطالعه براي کنکور، مي‌تواند تاثير مخربي بر روحيه شما داشته باشد؛ پس تا مي‌توانيد از اين افراد فاصله بگيريد و در صورت لزوم با دوستان شاد و باانگيزه و پر انرژي خود معاشرت نماييد. آن وقت خواهيد ديد که اين گروه از دوستان شما چگونه به شما انرژي مثبت داده و شما را براي رسيدن به هدف تشويق مي‌کنند.
6-   شادي، هديه شما به خودتان است
تا شما نخواهيد، هيچ فردي نخواهد توانست شما را شاد کند. شادي، يک موهبت دروني و شخصي است و تا زماني که شما نخواهيد، نمي توانيد آن را مهمان خانه خود نماييد. درست است که دوستان و خانواده شما مي توانند تاثير مستقيمي بر روحيه و شاد بودن شما در اين دوره، مانند همه مراحل زندگي داشته باشند، اما اين شما هستيد که مي توانيد شادي را براي خودتان ايجاد کرده، آن را نگه داريد و يا اينکه پس بزنيد. شاد شدن و شاد ماندن، کار بسيار راحتي است. کافي است که به خود و توانايي هايتان اطمينان داشته باشيد. هر قدم کوچک و موفقيت‌هاي ريز و درشت خودتان را فراموش نکرده و به خود يادآوري کنيد که اين موفقيت، محصول تلاش و خواستن شماست. براي اينکه در طول آمادگي براي کنکور، پيوسته شاد باشيد خود را با کسي مقايسه نکنيد؛ بلکه خود را با خودتان و با ماه‌هاي قبل از آن مقايسه کنيد و ببينيد که چقدر پيشرفت کرده‌ايد و اين پيشرفت‌ها محصول چه چيزي است. آيا جز اين است که شما خواسته‌ايد، تلاش کرده و توانسته‌ايد؟ پس به اين توانايي‌هايتان بباليد و افتخار کنيد و شاد شويد. ايمان داشته باشيد که شما موفق خواهيد شد؛ مانند هر شخص ديگري که قدم در راه مي‌گذارد و بالاخره موفق مي شود.   
7- با ايمان و مثبت باشيد
همه داوطلبان عزيز، بله همه داوطلبان در دوره آمادگي براي کنکور، بالاخره دچار نگراني و استرس مي‌شوند. مهم اين است که چگونه بتوان اين مشکل را بر طرف کرد. مهم‌ترين کار براي رفع اين نگراني‌ها و پيوسته شاد و با انگيزه بودن، اين است که مثبت بينديشيد و مثبت عمل کنيد و سعي کنيد که اين احساس را به ديگران نيز انتقال دهيد؛ زيرا انجام اين کار باعث مي شود تا انرژي هاي حاصل از آن در درجه اول متوجه خودتان شود و بعد دوستان و اطرافيانتان را دربر گيرد.

به همه اتفاقاتي که در طول آمادگي‌تان براي کنکور رخ مي‌دهد، به صورت مثبت نگاه کنيد و ايمان داشته باشيد که خداوند، شما را در مسيري قرار خواهد داد که بهترين سرنوشت را داشته باشيد. با خدا راز و نياز کنيد؛ مخصوصاً زماني که دچار نااميدي و افسردگي مي‌شويد و از آن تواناترين بخواهيد که به شما کمک کند. نگران نباشيد؛ خدا بهتر مي داند که چه چيزي به نفع و مصلحت شماست و چه چيزي به ضررتان. کافي است که تلاش کنيد و در کنار تلاش و کوشش بي وقفه، نتيجه و جريان امور را به او واگذار کنيد. منتظر چه هستيد؟ بخنديد و با شادي براي هدفتان پيش برويد و مطمين باشيد که موفق خواهيد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات
چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ بزنیم

چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ بزنیم؟ یکی از دغدغه های داوطلبان کنکوری در گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی درس فیزیک میباشد درسی استدلالی و نیز محاسباتی که اکثر دانش آموزان از آن هراس دارند و معمولا درصد پایینی در آن کسب میکنند. اما نکاتی ساده و کاربردی وجود دارد …

اسلایدشو
نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش سوم )

نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش سوم ) نکات طلایی مطالعه برای کنکور – بهترین روش نشستن برای درس خواندن یکی دیگر از نکات مطالعه برای کنکور، بهترین روش نشستن برای درس خواندن می باشد. نشستن صحیح هنگام مطالعه برای همه داوطلبان به ویژه افرادی که زیاد مطالعه می …

اسلایدشو
نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش دوم )

نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش دوم ) کیفیت هوای تنفسی: کیفیت هوای تنفسی مکان مطالعه برای کنکور، هم از نظر ایجاد نشاط و هم از لحاظ فراهم آوردن موجبات کسالت خیلی مهم است. تنفس در اتاق در بسته که هوا به قدر کافی در آنجا وجود ندارد، باعث …

تماس تلفنی