اسلایدشو

الان که با شما داوطلبان گرامی صحبت می کنیم؛ بیشتر شما عزیران، مشغول مطالعه و آمادگی برای کنکور هستید. ممکن است که شرایط هر یک از شما با دیگر دوستان، هم کلاسی ها و نیز سایر رفقا فرق کند، اما مهم این است که حتماً مطالعه را شروع کرده باشید و با یک برنامه ریزی اصولی و حساب شده پیش بروید.

 

((الان کجای کاری!؟)) این سوالی است که شما در پایان هر هفته باید به آن پاسخ دهید و حتماً باید پاسخ شما به این سوال در مقایسه با هفته قبل، بهتر و خوشحال کننده تر باشد. برای اینکه بتوانید مطالعه خوبی داشته باشید و خوب پیش بروید باید مسائل زیر را حتماً در نظر داشت باشیدد:

 

1-با روحیه و با انگیزه باشید

در نظر داشتن هدف، یک محرک است که آدم را در هر مرحل از زندگی اش به پیش می برد. وقتی هدف مشخص باشد آدم می داند که به کجا می خواهد برود و متوجه می شود کارهایی را که دارد انجام می دهد عبث و بیهوده نیست. وقتی یک نفر هدف دارد، سعی می کند که راه درست و مستقیم رسیدن به آن را هم پیدا کند. فرض کنید که در در یک شب تاریک اگر هیچ نوری نباشد و یک کسی را مثلاً در یک بیابان رها کنند، نمی داند که چطور خودش را نجات بدهد، اما وقتی یک سوسوی چراغی را از دور ببیند و بداند که باید به آنجا برسد خیلی زودتر و با آرامش خاطر و با کم ترین هزینه به مقصودش می رسد.


داشتن هدف، زمانی موثر تر است که شما در طول یک سال به طور مداوم برای رسیدن به آن هدف، تلاش را از یاد نبرد و با جدیت درس بخوانید و ذهنتان را پویا و آماده نگه دارید و خود را به یادگیری بیشتر ترغیب و تشویق کنید و در کنار آن، ذهن خود را به آینده ای نه چندان دور ببرید که به عنوان دانشجوی رشته مورد علاقه خود در دانشگاه میدان می دهید تا به اهداف زیبای شما فکر کند، شما با انگیزه تر و با انرژی بیشتر قدم در راه می گذارید و به سوی موفقیت پیش بروید.

 

2-نگران کم کاری تابستان نباشید

یکی از کارهایی که داوطلبان کنکور باید انجام دهند، این است که در تابستان، مطالعه را شروع کنند. مطالعه در تابستان، گرچه به فشردگی و جدیت پاییز نیست، اما باعث می شود تا داوطلبان، کمی خود را محک زده و کم کم در مسیر درس و مطالعه قرار نکرده اند، ناامید نشوند؛ زیرا برای بیشتر داوطلبان، درس خواندن در تابستان فقط برای آمادگی بیشتر است و مرحله اصلی مطالعه هم اکنون شروع شده و داوطلبان اگر از همین الان و با انگیزه شروع به درس خواندن کنند، می توانند قطعاً نتیجه مناسبی بگیرند؛ زیرا زمان زیادی را از دست نداده اند و می توانند با یک برنامه ریزی خوب و حساب شده، این فاصله را جبران کنند.

 

 

 

 

3-توجه به میزان ساعت مطالعه

هرچه به زمان برگزاری کنکور نزدیک تر می شویم میزان ساعت مطالعه باید تغییر کند بسته به نیاز داوطلب افزایش یابد. معمولاً رتبه های برتر کنور در پاییز هر هفته بین سی و پنج تا چهل و پنج ساعت درس خوانده اند. البته، این میزان مطالعه در پاییز باید نسبت به تابستان، حتماً افزایش یابد؛ اما مساله مهم تری آن است که نباید کیفیت را فدای کمیت کرد و فقط به ساعات مطالعه توجه داشت و از بازدهی مطالعه غافل ماند.


داوطلبان زیادی حتی در میان رتبه های برتر وجود دارند که میزان ساعات مطالعه آنها متوسط است؛ اما در همین ساعات مطالعه به طور منظم و اصولی درس می خوانند، با برنامه ریزی پیش می روند و روی آنچه می خوانند، متمرکز شده و فکر می کنند و تمرین و تست لازم را انجام می دهند؛ پس اگر شما داوطلبان عزیز، جزو آن دسته از عزیزانی هستید که ساعات مطالعه کمتری دارید، نگران نباشید و سعی کنید که این ساعات مطالعه را به مرور افزایش دهید و البته مطالب را هم به خوبی فرا بگیرید.

 

4-تعادل بین پیش و پایه

دروس پایه، یعنی بیشتر دروس سال دوم و سوم دبیرستان، نقش کمتری از دروس پیش دانشگاهی در طراحی سوالات کنکور ندارد و مجموع سوالاتی که از این دو سال طرح می شود، ممکن است که حتی بیشتر از کتاب های پیش دانشگاهی باشد؛ بنابراین، به هیچ وجه نباید آنها را دست کم گرفت؛ اما اینکه بهتر است از کدام کتاب ها و از کی، مطالعه را شروع کنید، کاملاً به خود شما داوطلب عزیز بستگی دارد نکته مهم این است که در مطالعه خود بین این دروس تعادل برقرار کنید.


برای ایجاد این تعادل و به خاطر اینکه بتوانید در کنکور، در صد مناسبی در هر درس کسب کنید، لازم است که قبل از هر چیز به میزان توانایی خود در درس توجه کنید؛ اینکه چه مطالبی از یک درس را به خوبی و در حد تست زدن می دانید و در چه مباحثی از آن درس مشکل دارید و درس یاد شده، چقدر در رشته مورد نظر شما همیت دارد و طبق بودجه بندی سوالات کنکور از کدام مباحث یک کتاب درسی بیشتر سوال می آید و شما تا چه اندازه در مباحث و فصل ها مسلط هستید؟


بعد از پاسخ به این سوال ها و توجه به این موضوع که دروس پایه و پیش دانشگاهی از نظر نمره آوری تقریباً یکسان است، سعی کنید که در ایام پاییز و بعد از آن، دو کار را با همدیگر انجام دهید:


الف- برای خوب  یاد گرفتن دروس پیش دانشگاهی، وقتی به مدرسه می روید درس ها را در کلاس خوب گوش داده و آنها را فرا بگیرید و اگر اشکالی یا سوالی برایتان پیش آمد حتماً همان جا اشکالاتتان از معلم پرسیده و رفع اشکال کنید و مباحث مشکل و تازه درس مورد نظر را تا جلسه بعدی مطالعه کنید و یاد بگیرید.


ب- برای بهتر یاد گرفتن دروس پیش دانشگاهی ، وقتی به مدرسه می روید درس ها را در برنامه ریزی درسی خود، زمانی را با توجه به اهمیت درس و وضعیت خودتان در آن درس ددر نر بگیرید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات
چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ بزنیم

چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ بزنیم؟ یکی از دغدغه های داوطلبان کنکوری در گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی درس فیزیک میباشد درسی استدلالی و نیز محاسباتی که اکثر دانش آموزان از آن هراس دارند و معمولا درصد پایینی در آن کسب میکنند. اما نکاتی ساده و کاربردی وجود دارد …

اسلایدشو
نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش سوم )

نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش سوم ) نکات طلایی مطالعه برای کنکور – بهترین روش نشستن برای درس خواندن یکی دیگر از نکات مطالعه برای کنکور، بهترین روش نشستن برای درس خواندن می باشد. نشستن صحیح هنگام مطالعه برای همه داوطلبان به ویژه افرادی که زیاد مطالعه می …

اسلایدشو
نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش دوم )

نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش دوم ) کیفیت هوای تنفسی: کیفیت هوای تنفسی مکان مطالعه برای کنکور، هم از نظر ایجاد نشاط و هم از لحاظ فراهم آوردن موجبات کسالت خیلی مهم است. تنفس در اتاق در بسته که هوا به قدر کافی در آنجا وجود ندارد، باعث …

تماس تلفنی