اسلایدشو
1
درس شيمي در گروه‌هاي آزمايشي علوم رياضي و فني و علوم تجربي، يک درس اختصاصي محسوب مي‌شود و سه برابر دروس عمومي ضريب دارد؛ اما با توجه به اولويت‌هاي انتخاب رشته و اينکه رشته مربوط به آن اولويت در چه زير گروهي باشد، ضريب آن نسبت به ديگر دروس اختصاصي تغيير مي‌کند. در گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، جايگاه درس شيمي پس از رياضي و فيزيک و ساعات مطالعه آن کمتر از درس‌هاي رياضي و فيزيک است. براي شما داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، شيمي درس خاصي محسوب مي‌شود؛ زيرا هميشه بي سر و صدا و فريبکارانه رتبه را بالا و پايين مي‌برد. بالا بودن نمره درس شيمي، تاثير بسيار زيادي در کسب رتبه داوطلبان دارد؛ زيرا درس شيمي از دروسي است که داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني کمتر به آن اهميت مي‌دهند و معمولاً درصد کمي در اين درس به دست مي‌آورند؛ چون داوطلبان اين گروه آزمايشي بر اين باورند که اين درس در موفقيت آنها در رشته‌هاي مهندسي تاثير چنداني ندارد؛ درحالي­که داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني که تمايل بيشتري براي انتخاب رشته‌هايي مانند: «مهندسي پليمر»، «مهندسي نفت»، «مهندسي شيمي»، «مهندسي مواد»، «مهندسي نساجي»، «مهندسي معدن» و «شيمي محض و کاربردي» دارند بايد توجه داشته باشند که براي انتخاب اين رشته‌ها، درس شيمي از ضريب بالاتري برخوردار است و به همين دليل بايد زمان بيشتري را به اين درس اختصاص دهند. همچنين براي انتخاب رشته‌هايي مانند: «مهندسي معماري»، «مهندسي عمران» و «مهندسي کشاورزي» درس شيمي ضريب نسبتاً بالايي را داراست.
     از طرف ديگر، از آنجايي که قسمت زيادي از درس شيمي حفظي است و برخي از داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، توجه کمتري به آن نشان مي‌دهند و حتي زمان کمتري در مقايسه با بعضي از دروس عمومي براي اين درس در نظر مي‌گيرند، در مقابل، داوطلباني که براي درس شيمي وقت مناسبي مي‌گذارند، در مقايسه با ديگر داوطبان اين گروه، از يک جهش قابل توجه در رتبه و تراز کل برخوردار مي‌شوند، و با توجه به نزديک بودن رقابت ميان عمده شرکت‌کنندگان در دروس رياضي و فيزيک، شيمي درس تعيين شده مي‌شود و باعث جهش رتبه اين دسته از داوطلبان مي‌شود؛ علاوه بر اين، با توجه به اينکه اکثر داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در درس شيمي درصد بالايي نمي‌زنند، اين درس از انحراف معيار بسيار بالايي برخوردار است؛ به گونه‌اي که اگر درصد بالايي در درس شيمي بزنيد، اين درس براي بهتر شدن رتبه شما در کنکور معجزه مي‌کند؛ پس نتيجه مي‌گيريم که يادگيري خوب درس شيمي، مي‌تواند شما را در صعود به سوي موفقيت به طور چشمگيري کمک کند؛ بنابراين، حتي اگر به مطالعه درس شيمي علاقه‌اي نداريد، علاقه‌هاي فردي خود را هنگام انتخاب رشته به کار گيريد؛ نه هنگام مطالعه درس‌ها؛ چون زمان مطالعه هر درس در برنامه مطالعه هفتگي ما، با توجه به حجم و ضريب آنها در کنکور در برنامه‌ريزي لحاظ مي‌شوند. علاقه يا علاقه نداشتن ما به يک درس، نقشي در ساعت مطالعه ما ندارد؛ بنابراين، براي بهتر شدن رتبه و تراز خود سعي کنيد که با درس شيمي به هر شکلي شده است کنار بياييد و مطالعه آن را به شکل پيوسته در برنامه خود لحاظ کنيد تا به آساني و بدون فشار زياد روي دروس تخصصي ديگر که فراگيري آنها بمراتب سخت‌تر از درس شيمي است، از رتبه‌هاي قابل توجهي برخوردار شويد.
      حالا که به اهميت اين درس پي برديد، بايد تمام تلاش خود را براي مطالعه و يادگيري اين درس به کار ببريد تا بتوانيد در کنکور نتيجه خوبي را کسب کنيد. حتماً بسياري از شما مي‌پرسيد که براي مطالعه شيمي بايد چه کرد. معمولاً داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، شيمي را جزو درس‌هاي حفظ کردني قرار مي‌دهند؛ ولي بايد به اين موضوع توجه داشته باشيد که بيشتر مطالب شيمي مفهومي است، و تا به اين مفاهيم احاطه کافي نيابيد، مطالب حفظي، کمک چنداني به يادگيري خوب شما نمي‌کند. مباحث شيمي را به طور کلي مي‌توان به دو دسته تقسيم کرد:
1- مطالبي که بيشتر حالت حفظي داشته و مطالعه مستمر، خلاصه برداري و مرور در مورد آنها بيشتر از تست زدن کاربرد داشته و مفيد است؛
2- مباحثي که مثل رياضي و فيزيک، جنبه تحليلي داشته و تست زدن و حل تمرين، کمک شاياني به تسلط در اين مباحث مي‌کند.
        در اين درس، مطالعه کتاب درسي، مهم‌ترين کار است. مطالب کتاب را خيلي دقيق بخوانيد و به اَشکال، زيرنويس‌ها و نمودارها و … بخوبي و با دقت توجه کنيد؛ زيرا علاوه بر اينکه از اين مطالب، سؤال طرح مي‌شود، اين موارد، شما را در درک مفاهيم درسي و در نتيجه در تست زني بهتر کمک مي‌کند. در درس شيمي، توجه به خواص فلزات، نافلزات و خواص و ويژگي‌هاي مولکول‌ها، عناصر و ترکيبات آنها و رفتارهاي غيرعادي عناصر و همچنين توجه به پيوندها و آزمايش‌ها و واکنش‌هاي شيميايي، بسيار مهم است؛ علاوه بر اين، احاطه کامل بر جدول مندليف و درک درست گروه‌ها و دوره‌ها لازم است. اگر مي‌خواهيد واکنش‌ها و معادله‌هاي شيميايي را بخوبي ياد بگيريد، آنها را دسته‌بندي کنيد؛ زيرا انجام اين کار به حفظ کردن آنها کمک مي‌کند. همچنين به ياد داشته باشيد که از هر فرمول و معادله به کار رفته در کتاب يا معادله‌هاي مشابه آنها که با عوض کردن عنصر و استفاده از عنصر ديگر هم گروه آن مي‌تواند ساخته شود، سؤال مطرح مي‌شود.
    حتماً در مطالعه درس شيمي به شکل‌ها و جدول‌ها دقت کنيد؛ زيرا در سال‌هاي اخير، سطح سؤالات اين درس، در مقايسه با کنکورهاي پيشين، مشکل‌تر و مفهومي‌تر شده است و تعداد سؤال‌هايي که از شکل‌ها و جدول‌ها مطرح مي‌شوند، کاملاً قابل توجه هستند و يادگيري آنها تنها با دقت در متن کتاب امکان‌پذير است. هر سال، دو تا سه سؤال از شکل‌ها و جدول‌هاي کتاب درسي مطرح مي‌شود. گاهي از مفهوم مورد نظر، يک شکل سؤال مي‌شود و گاهي يکي از اجزاي شکل حذف و از آن سؤال پرسيده مي‌شود؛ بنابراين، بررسي دقيق اين شکل‌ها و جدول‌ها و به خاطرسپاري آنها، کاملاً توصيه مي‌شود.
     تعداد مساله‌ها در آزمون درس شيمي نيز در مقايسه با سال‌هاي گذشته بيشتر شده و اين موضوع، نيازمند تنظيم وقت صحيح به منظور حل آنهاست. در اين گونه سؤال‌ها بيشتر مفاهيم و جملات متن کتاب درسي مورد پرسش قرار مي‌گيرد. طرح اين گونه سؤالات به معناي آن است که مطالعه خط به خط و متن کتاب‌هاي درسي لازم است و بر مطالعه جزوات ديگر اولويت دارد. مطالبي که در حاشيه متن صفحه کتاب مطرح مي‌شوند، هم مثل مطالب متن درس‌ها اهميت دارد و از تمام آنها سؤال طرح مي‌شود. برخي از مطالب مهم درسي در قالب تيترهايي چون " دانشمندان" يا در قالب "فکر کنيد" به صورت طرح سؤال تدريس شده و تمام پرسش‌هاي مطرح شده در کتاب نيز در قالب مطالب "بيشتر بدانيد" آمده‌اند. مطالعه اين «بيشتر بدانيد»ها براي کنکور اهميت کمتري دارد و به خاطر سپردن جزييات آنها اولويت ندارد.
     اگر مي‌خواهيد درصد بسيار خوبي در اين درس به دست آوريد، سعي کنيد که مباحث مربوط به بخش تست‌هاي استوکيومتري را بخوبي مطالعه کنيد و در حل و تست زني اين بخش، تبحر لازم را به دست آوريد. تعداد سؤال‌هايي که احتياج به محاسبه‌هاي عددي و استوکيومتري دارند، حدود 30 درصد کل سؤال‌هاي شيمي است و قابل توجه است؛ بنابراين، بهتر است که اين مشکل خود را حل کنيد؛ زيرا بيشتر دانش‌آموزان سر جلسه کنکور، به دليل کمبود وقت، به حل تست‌هاي استوکيومتري نمي‌رسند، و اگر شما اين بخش را بخوبي مطالعه کنيد و در حل آن تبحر لازم را به دست آورده باشيد، مي‌توانيد درصد بسيار خوبي کسب کرده و به آساني پيش بيفتيد؛ علاوه بر اين، بسياري از مسايل عددي در شيمي، مثل مسايل ترموديناميک، سينتيک و تعادل‌ها، مسايل ساده‌اي هستند و کنار گذاشتن آنها به هيچ وجه توصيه نمي‌شود. بهتر است که با کمي وقت گذاشتن و حل مسايل نمونه، بيشتر به اين‌گونه مسايل تسلط پيدا کنيد.
براي يادگيري کامل مطالب حفظي شيمي که بخشي از مباحث اين درس را تشکيل مي‌دهد و گاهي پايه‌اي هستند، استفاده از فيش برداري و مرور آنها بسيار مفيد است. يکي از مهم‌ترين کارهايي که در مطالعه هر درسي از جمله شيمي بايد انجام دهيد، اين است که نکته برداري و خلاصه نويسي را فراموش نکنيد. اين کار باعث مي‌شود تا شما از تلاش و مطالعه خود نتيجه بهتري به دست آوريد. براي انجام اين کار، پس از اينکه هر يک از مباحث را به شکل دقيق مطالعه کرديد، در دفتري مجزا از آن مطالب خلاصه برداري کنيد (خلاصه‌برداري از مطالب حفظي اين درس به صورت فلش کارت يا فيش جعبه «لايتنر» در به خاطر سپردن آنها بسيار مؤثر است و بشدت توصيه مي‌شود)؛ در ضمن، وقتي در حال مطالعه کتاب هستيد، زير نکات مهم کتاب را نيز خط بکشيد و در نهايت در مرورهاي پايان هفته و نيز پايان ماه و در جمع‌بندي نهايي، به سراغ مطالبي که زير آنها را خط کشيده و آن مطلب را خلاصه‌برداري کرده‌ايد، برويد.
     به طور کلي در درس‌هايي مانند شيمي که جنبه دانشي بيشتري دارند، به جاي حل تست‌هاي بيش از حد معمول، بهتر است که به مطالعه دوباره و عميق‌تر کتاب درسي و خلاصه‌ها بپردازيد. در درس‌هاي رياضي و فيزيک، معناي تست بيشتر حل کردن، تسلّط بيشتر بر درس است؛ اما در شيمي، بايد پس از مطالعه عميق کتاب درسي به حل تست‌هاي آزمون‌هاي سراسري و آزاد پنج سال گذشته پرداخت؛ پس از آن، بررسي تست‌هاي المپياد شيمي مرحله اول نيز بسيار مفيد است. در مورد هر کدام از درس‌ها، پس از تست زني، تست‌هايي را که داراي نکات مهم و پرتکرارند، يعني تست‌هايي که نکات مهمي را پوشش مي‌دهند، براي زمان دوره کردن (مخصوصاً دوران جمع‌بندي) علامت دار کنيد تا هنگام مرور بتوانيد بيشترين نکات مهم را به طور يکجا مرور کنيد. درباره تست‌هاي قديمي در هر دو گروه هم بايد اشاره کرد که گاهي يک تست قديمي، يک مفهوم مهم را که هنوز هم در کتاب‌هاي درسي وجود دارد، بخوبي بيان مي‌کند؛ پس اين تست بدون توجه به سال طرح آن، تست خوبي محسوب مي‌شود. به طور کلي، در درس شيمي، تست‌هاي مربوط به سال 84 به بعد، از کتاب‌هاي درسي جديد طرح شده‌اند و همه آنها مهم هستند و تست‌هاي قبل از آن بايد بخوبي گزينش و ويرايش شوند تا قابل استفاده باشند.

 

      در آزمون سراسري، هم در گروه آزمايشي علوم رياضي و فني و هم در گروه آزمايشي علوم تجربي، 35 سؤال از درس شيمي طرح مي‌شود. در هر يک از آزمون‌هاي سراسري دانشگاه آزاد اسلامي (آزمون پزشکي و غيرپزشکي)، 25 سؤال شيمي به داوطلبان ارايه مي‌شود. با توجه به زمان کل دفترچه دروس اختصاصي و سؤال‌هاي درس‌هاي ديگر، نسبت زمان هر تست شيمي از تست‌هاي رياضي و فيزيک کمتر است. بهتر است که در حل هر تست شيمي، حداکثر يک دقيقه زمان را به طور متوسط در نظر بگيريد و براي بررسي سؤال‌هاي شيمي در بار اول، مثلاً در آزمون سراسري، حدود 30 دقيقه زمان اختصاص دهيد و پس از آن به بررسي تست‌هاي سخت­تر که در مرور اول دفترچه آنها را حل نکرده‌ايد، بپردازيد.

شماره تماس جهت مشاوره رایگان کنکور : 09127523889

آزمون برتر مهندس مسعودی استاد انتشارات گیلنا درس خواندن آسان است طعم مطالعه طعم مطالعه با لذت مشاوره نحصیلی رایگان مشاوره کنکور مقالات کنکور مقالات کنکوری کنکور کنکور آسان است کنکور اسان کنکور اسان است کنکور برتر کنکور نیوز کنکورآسان

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات
چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ بزنیم

چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ بزنیم؟ یکی از دغدغه های داوطلبان کنکوری در گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی درس فیزیک میباشد درسی استدلالی و نیز محاسباتی که اکثر دانش آموزان از آن هراس دارند و معمولا درصد پایینی در آن کسب میکنند. اما نکاتی ساده و کاربردی وجود دارد …

اسلایدشو
نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش سوم )

نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش سوم ) نکات طلایی مطالعه برای کنکور – بهترین روش نشستن برای درس خواندن یکی دیگر از نکات مطالعه برای کنکور، بهترین روش نشستن برای درس خواندن می باشد. نشستن صحیح هنگام مطالعه برای همه داوطلبان به ویژه افرادی که زیاد مطالعه می …

اسلایدشو
نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش دوم )

نکات طلایی مطالعه برای کنکور ( بخش دوم ) کیفیت هوای تنفسی: کیفیت هوای تنفسی مکان مطالعه برای کنکور، هم از نظر ایجاد نشاط و هم از لحاظ فراهم آوردن موجبات کسالت خیلی مهم است. تنفس در اتاق در بسته که هوا به قدر کافی در آنجا وجود ندارد، باعث …

تماس تلفنی